Za pola godine na putevima Republike Srpske poginulo je 55 ljudi, što je za devet više nego prošle godine, podaci su Ministarstva unutrašnjih poslova Srpske.
Poražavajući je podatak i to što je od ukupnog broja kontrolisanih vozača, 700 bilo pod uticajem droge. A kada se uzmu u obzir svi evidentirani prekršaji, praktično je svaki drugi građanin Srpske napravio prekršaj u saobraćaju.
„Gotovo 500.000 prekršaja imamo evidentiramo, uspjeli smo da obradimo blizu 330.000 takvih prekršaja, ne možemo ni da ih obradimo, fizički ne možemo da obradimo“, rekao je Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske.
Da stanje u saobraćaju nije dobro, saglasni su i u Agenciji za bezbjednost saobraćaja Srpske. Mora se kažu mijenjati kaznena politika, jer sadašnja očigledno ne daje očekivane rezultate.
„Kazna nije kazna ako ne zaboli, znači kazna mora biti adekvatna i mora služiti za odvraćanje od čina prekršaja, a vožnja pod uticajem alkohola ili psihoaktivnih supstanci sasvim sigurno sa sobom nosi ogroman rizik za nastanak saobraćajne nezgode i nastanak najtežih posljedica“, pojasnio je zamjenik direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske Milija Radović.
Građani Banjaluke, smatraju da bi se sami vozači trebali osvijestiti i naučiti da poštuju propise, a neki su i za veće kazne.
"Pa treba veće sigurno ako neko pravi grešku treba mu jače da ne bi kasnije pravio ali sve zavisi od slučaja do slučaja".
"Što se tiče saobraćaja uvijek je problematičan sve zavisi od nas koji smo za volanima, tako da se moraju poštovati propisi mislim da kaznena politika nije baš presudna da bi se saobraćaj odvijao normalno, mislim da moramo poštovati ono što smo naučili kroz naše obrazovanje kao vozači".
"Velike su i ovako kazne, ali za prave prekršaje možda i treba".
"Ne treba kazne, nego ih treba naučiti da budu pošteni ljudi i ako je ograničenje 50, voziti 45, a ne 50 ili 60 i 70", kažu građani Banjaluke.
Prema podacima, neprilagođena brzina jedan je od vodećih uzroka saobraćajnih nezgoda.
Pored toga, veliki broj nezgoda sa smrtnim ishodom naprave vozači početnici, ali i alkohol je jedan od glavnih uzroka saobraćajnih nezgoda. Nadležni još jednom apeluju da je vrijeme da se svi probude i da ne piju kad voze te da smanje brzinu.