За пола године на путевима Републике Српске погинуло је 55 људи, што је за девет више него прошле године, подаци су Министарства унутрашњих послова Српске.
Поражавајући је податак и то што је од укупног броја контролисаних возача, 700 било под утицајем дроге. А када се узму у обзир сви евидентирани прекршаји, практично је сваки други грађанин Српске направио прекршај у саобраћају.
„Готово 500.000 прекршаја имамо евидентирамо, успјели смо да обрадимо близу 330.000 таквих прекршаја, не можемо ни да их обрадимо, физички не можемо да обрадимо“, рекао је Синиша Каран, министар унутрашњих послова Републике Српске.
Да стање у саобраћају није добро, сагласни су и у Агенцији за безбједност саобраћаја Српске. Мора се кажу мијењати казнена политика, јер садашња очигледно не даје очекиване резултате.
„Казна није казна ако не заболи, значи казна мора бити адекватна и мора служити за одвраћање од чина прекршаја, а вожња под утицајем алкохола или психоактивних супстанци сасвим сигурно са собом носи огроман ризик за настанак саобраћајне незгоде и настанак најтежих посљедица“, појаснио је замјеник директора Агенције за безбједност саобраћаја Републике Српске Милија Радовић.
Грађани Бањалуке, сматрају да би се сами возачи требали освијестити и научити да поштују прописе, а неки су и за веће казне.
"Па треба веће сигурно ако неко прави грешку треба му јаче да не би касније правио али све зависи од случаја до случаја".
"Што се тиче саобраћаја увијек је проблематичан све зависи од нас који смо за воланима, тако да се морају поштовати прописи мислим да казнена политика није баш пресудна да би се саобраћај одвијао нормално, мислим да морамо поштовати оно што смо научили кроз наше образовање као возачи".
"Велике су и овако казне, али за праве прекршаје можда и треба".
"Не треба казне, него их треба научити да буду поштени људи и ако је ограничење 50, возити 45, а не 50 или 60 и 70", кажу грађани Бањалуке.
Према подацима, неприлагођена брзина један је од водећих узрока саобраћајних незгода.
Поред тога, велики број незгода са смртним исходом направе возачи почетници, али и алкохол је један од главних узрока саобраћајних незгода. Надлежни још једном апелују да је вријеме да се сви пробуде и да не пију кад возе те да смање брзину.