Министар унутрашњих послова Синиша Каран изјавио је они који су против формирања помоћног састава полиције желе да спријече капацитете Републике Српске да се бори са елементарним непогодама, да су против безбједности грађана и Српске и БиХ.
Каран је рекао да Бошњаци који се томе противе намјерно користе терми резервни састав полиције умјесто помоћни да би направили историјску дистанцу, односно оправдали свој негативни став према нечему што је сасвим нормално у окружењу и свим земљама у окружењу и свијету.
Он је напоменуо да ће помоћни састав полиције превасходно бити употријебљен за елементарне непогоде.
"Видјели сте да су наши активни полицајци и Жандармерија из Полицијске управе Требиње као и Управа за ваздухопловство МУП-а учествовали у гашењу и да њих није било пожари још не би били угашени", рекао је Каран новинарима у Бањалуци.
Нагласио је да сви треба да имају помоћни састав полиције и да је то до сада учињено у Српској био би послан у Мостар да гасе пожар, али и било гдје друго у БиХ.
"Видите ту врсту солидарности свугдје у региону. У Србији гори на све стране, МУП је спасио градове од колапса, а с друге стране, послали су своје јединице да гасе пожаре у Грчкој", навео је Каран.
Он је рекао да не може да разумије реакције Бошњака, подсјетивши да су прошле године, када је Србија помогла у гашењу пожара у Требињу, тај чин представили као агресију на БиХ.
"То је нека врста опсесије, параноје", оцијенио је Каран.
Он је напоменуо да је све више јавних скупова којим присуствује велики број људи попут овог у Сребреници гдје их је било око 30.000 за шта је, само за обезбјеђење саобраћаја, био потребан активни састав три полицијске управе.
"Зар нисмо могли дигнути 100 помоћних полицајаца без оружја само да регулишу саобраћај. Толики број активних полицајаца могао је да ради неке друге послове", рекао је Каран.