Apelacija

Ustavni sud naložio provođenje istrage o policijskom zlostavljanju Noe Tvalabeišvilija

Ustavni sud BiH naložio je Republičkom javnom tužilaštvu Republike Srpske da hitno sprovede istragu o navodnom policijskom zlostavljanju državljanina Gruzije Noe Tvalabeišvilija, koji je nepravosnažno osuđen na 10 godina zatvora zbog teške krađe dva miliona maraka od Jelke Šajić iz Banjaluke.

Odluka je donesena nakon što je Ustavni sud BiH djelimično uvažio apelaciju Tvalabeišvilija, zbog "izostanka efektivne istrage o navodima o policijskom zlostavljanju prilikom hapšenja 15. maja 2024. godine”. Istovremeno je odbijen dio apelacije koji se odnosio na jezičku barijeru i pritvaranje Tvalabeišvilija.

”Ustavni sud zaključuje da postoji povreda prava iz člana II3.b) Ustava Bosne i Hercegovine i člana 3 Еvropske konvencije (proceduralni aspekt) kada je izostala službena istraga o apelantovim tvrdnjama o policijskom zlostavljanju koje su bile ozbiljne i kredibilne, a navodno zlostavljanje se dogodilo kada je apelant nesporno bio pod kontrolom javne – policijske vlasti. Ustavni sud zaključuje da nije povrijeđeno apelantovo pravo na ličnu slobodu i bezbjednost iz člana II/3.d) Ustava Bosne i Hercegovine i člana 5 stav 2 Еvropske konvencije jer se jezička pomoć u konkretnom slučaju može smatrati zadovoljavajućom u kontekstu zakonitosti apelantovog pritvora”, navodi se u odluci Ustavnog suda.

Gruzinu 10 godina zatvora za krađu dva miliona maraka

Gruzinu 10 godina zatvora za krađu dva miliona maraka

Republičkom tužilaštvu je naloženo da u roku od tri mjeseca, od dana dostavljanja odluke, obavijesti Ustavni sud BiH o mjerama preduzetim s ciljem izvršenja ove odluke.

U odgovoru na apelaciju Republičko tužilaštvo je isticalo da tvrdnje o maltretiranju apelant nije iznio ni na ročištu za produženje pritvora, već ih prvi put iznosi u apelaciji.

”Suprotno takvim tvrdnjama Republičkog tužilaštva, Ustavni sud zapaža da iz stanja spisa predmeta proizlazi da je apelant u više navrata iznosio tvrdnje o zlostavljanju u policiji”, navodi Ustavni sud, pojašnjavajući da je teret dokazivanja na vlastima i da je pokretanje istrage njihova obaveza.

Izgubljen u prevodu: Gruzin povukao priznanje za milionsku krađu

Izgubljen u prevodu: Gruzin povukao priznanje za milionsku krađu

U odluci se konstatuje i da u konkretnom slučaju apelant nije dostavio Ustavnom sudu bilo kakav dokaz u prilog svojim tvrdnjama o fizičkom maltretiranju u policiji prilikom lišenja slobode ili naknadno.

”To se prevashodno odnosi na medicinski nalaz. Iz stanja spisa predmeta proizlazi da apelant (prema njegovim tvrdnjama) inicijalno nije ni tražio, niti mu je prvobitno pružena medicinska pomoć, a da je tokom trajanja pritvora neutvrđenih datuma obavio dva ljekarska pregleda”, navodi se u odluci.

Podsjetimo, Tvalabeišvili se i tokom suđenja žalio da je u policiji pretučen, da su mu prijetili, stavljali kesu na glavu i da su ga vezivali za rukohvate na stolici kako bi mu iznudili iskaz... U pogledu toga tužilaštvo je tokom suđenja saslušavalo svjedoke, među kojima je i tužilac koji je saslušavao Tvlabeišvilija nakon hapšenja. U konačnici, sudsko vijeće je zapisnike iz istrage prihvatilo kao zakonite...

Kompletnu odluku Ustavnog suda BiH možete pročitati ovdje.

Pratite nas i putem Vibera