Држављанин Грузије Ное Твалабеишвили неправоснажно је осуђен у Окружном суду у Бањалуци на 10 година затвора за учешће у крађи 2.000.000 марака од Јелке Шајић у бањалучком насељу Лауш.
Твалабеишвили је оглашен кривим за тешку крађу коју је починио заједно са сународником Г.П. и још двије особе. Суд сматра да тужилаштво није доказало да је дјело почињено у саставу криминалне групе.
Према пресуди Твалабеишвили је током маја прошле године вршио спорадичне трансакције како би се упознао с навикама мјењачнице, пратио Јелку Шајић, те позвао њему познате особе да довезу ”сеат алтеу”, ”пасат” и ”ауди” за потребе праћења оштећене, пресретања приликом извршења кривичног дјела и бјекства.
Након праћења Твалабеишвили је 14. маја у 16.06 часова позвао Г. П. и још двије особе и обавијестио их да је оштећена изашла из мјењачнице ”Код Јеле” носећи торбе у руци и да се упутила кући. Они су ”сеатом” дошли у близину Јелкине куће и када је она ушла у двориште двије особе су истрчале из возила, пришли јој с леђа и из руке истргнули три торбе у којима се налазила већа количина новца у разним апоенима, у укупном износу од око 2.000.000 марака.
Привхаћен исказ из истраге
Предсједник судског вијећа Игор Цимеша у образложењу пресуде је навео да Републичко тужилаштво није доказало да је Твалабеишвили дјеловао у саставу криминалног удружења, које је имало непознатог организатора који је координисао активности групе, како се то наводило у оптужници.
”Суд је прихватио исказе које је оптужени дао током истраге, јер из доказа не произилази да је тим записницима повријеђен закон”, рекао је Цимеша.
У односу на оптужницу дјелимично је измијењен и чињенични опис дјела, па се у пресуди не помиње да је Твалабеишвили крађу починио ”заједно са Г.П., И.М. и К.Н.”, већ са ”Г.П. и још двије особе”. Не помињу се ни други непознати држављани Грузије.
У изречену казну Твалабеишвилију је урачунато вријеме проведено у притвору од 15. маја прошле године. Пресудом му је одузето 2.200 КМ, који су код њега пронађени приликом хапшења. Истовремено му је продужен притвор до правоснажности пресуде.
Оштећени упућени на парницу
Оштећени су тражили да суд усвоји имовинско правни захтјев и оптуженог обавеже на враћање украденог износа, али суд то није прихватио и оштећену Јелку Шајић и њену кћерку Јадранку Драгичевић је упутио на парницу. Подсјетимо, од украденог новца 1,3 милиона марака припадало је Изету Бегановићу који је, према властитом свједочењу, новац дао својој снаји Јадранки Драгичевић, власници мјењачнице ”Код Јеле”, да га инвестира. Бегановић је преминуо у априлу од посљедица тешке болести.
Републички тужилац Горан Гламочанин кратко је навео да је задовољан са казном која је изречена оптуженом. О жалби ће одлучивати након што му се достави писани отправак пресуде.
Бранилац оптуженог Твалабеишвилија Стојан Вукајловић најавио је да ће на пресуду уложити жалити Врховном суду Републике Српске.