Korov Herakleum sosnovski (Heracleum sosnowsky) širi se Srbijom. Iako izgleda kao visoka, raskošna biljka, može da izazove teške alergijske reakcije i opekotine. Kako joj stati na put i na koji način se zaštititi ako dođemo u kontakt sa njom?
Biljka Herakleum sosnovski, iako izgleda kao ukrasna, zapravo je veoma opasna. Porijeklom iz Azije, pretpostavlja se da je stigla vodenim putem preko Rumunije, pa se proširila na dijelove Beograda. U kontakt sa tom nepoznatom biljkom, građani kažu, ne bi dolazili, piše Kurir.
"Bijeli cvjetovi koji liče na štit, viđamo ih po našim livadama, ovo je to samo zna da bude od 3 do 5 metara visoko, naravno ne ovako dok su mlade biljke. Problem je u tome što ona baca veliku količinu sjemena i lako se širi. Nezgodno je i mjesto gdje se pojavila ustvari ono je čak i logično, vjerovatno iz Rumunije je rijekom Tamišom jednostavno došla tu. Tako da ono ustvari zašto je neophodno hitno suzbiti, jer ako ona počne da baca sjeme jednostavno mi ćemo cijelu lijevu obalu Dunava nizvodno od Beograda imati zaraženo time“, kaže Mladen Nikolić, biohemičar.
Nakon što je mapirana oblast oko Dunava, započeto je mehaničko uklanjanje. U prvoj fazi uništeno je većina korova, ali su rubne zone, kao što je oblast u Kovilovu, i dalje kritične. Zbog toga se akcije nastavljaju.
"Kažu da je vrlo opasna po zdravlje čovjeka. Ako prolazite pored te parcele, može da se desi da vam disajni putevi nastradaju, a ako dodirnete biljku dobićete strašne plikove. Savjetujem građane da izbjegavaju kretanje“, kaže Zoran Jovanović iz Udruženja građana Еko Pančevački rit.
Uprkos intervencijama, biljka i dalje predstavlja opasnost - i za prirodu, i za čovjeka. Zato je borba protiv te invazivne vrste, borba koju ćemo voditi godinama, kažu stručnjaci i zaključuju da ne treba da dolazimo u kontakt sa nepoznatim biljnim vrstama.