Zdravlje male lavice Kiki, koja je 21. septembra pronađena na Čantavirskom putu u Subotici i potom prebačena u prihvat Zoološkog vrta Palić, svakim danom je sve lošije, kažu nadležni.
Laboratorijski nalazi, koji su ponavljani svaki drugi dan od kada je došla u prihvat, pokazuju da njeni unutrašnji organi počinju da otkazuju.
– Ona je primljena sa puno vezanih problema. Еndo i ekto parazite smo uspjeli brzo da eliminišemo, sanirana je i povreda butne kosti, a ograničeno joj je kretanje da se ne bi naprsnuća na zadnjim nogama dalje otvarala. Međutim, ono što nikako nije bolje je stanje njenih bubrega i jetre – kaže Sonja Mandić, direktorka Zoo vrta Palić.
– Lavica je počela da jede što nam je dalo nadu da će se i oporaviti, ali poslije nekoliko dana potpuno je prestala da uzima hranu, zbog čega joj je ponovo uvedena infuzija. Tako da, u posljednja dva dana, ona svu snagu dobija preko infuzije – rekla je Mandićeva.
Kako navode u zoo-vrtu, maloj lavici su od prvih dana ambulantnog liječenja uvedene terapije koje ne oštećuju funkcije jetre i bubrega, jer jaki lijekovi i terapije to mogu da učine.
– Data joj je kombinacija terapija koju su osmislili veterinari iz palićkog zoo-vrta i drugi veterinari iz Srbije, oni koji imaju veliko iskustvo u radu sa lavovima, s obzirom da su zaposleni u međunarodnim organizacijama u Južnoafričkoj Republici i u još jednom prihvatilištu za lavove iz Holandije. Ta terapija služi da joj se umanje bolovi, da se smanje upale u organizmu, a da funkcija bubrega ne bude dodatno narušena. Nažalost, u konkretnom slučaju, ne đeluje da je to dovoljno – rekla je Mandićeva.
Prema njenim riječima, još pri samom prijemu lavice, bilo je teško reći u kakvom su joj tačno stanju unutrašnji organi.