Njemačka

Bračni par mora da vrati preko 30.000 evra socijalne pomoći: Pokušali da prevare državu

  • Izvor: Kurir
  • 24.07.2025. 22:25

Bračni par iz Bremena mora da vrati 33.000 evra socijalne pomoći – građanski dodatak. Razlog: godinama su živjeli u inostranstvu, a da o tome nisu obavijestili Centar za zapošljavanje.

Penzioneri generalno mogu da primaju penziju i u inostranstvu – bilo da žive u Španiji, Poljskoj ili na Tajlandu.

Njemački penzioni fond (DRV) isplaćuje novac čak i kada korisnici imaju stalno prebivalište van Njemačke. Međutim, za primaoce građanskog dodatka važe drugačija pravila: pravo na isplatu prestaje čim osoba duže vrijeme boravi u inostranstvu. Zbog toga jedan par sada mora da vrati 33.000 evra, pišu njemački mediji.

Nepozvani gost se zaglavio u prednjem braniku

Nepozvani gost se zaglavio u prednjem braniku

Naređen povraćaj 33.000 evra

Prema presudi Socijalnog suda Donje Saksonije-Bremen (LSG), par iz Bremena godinama je primao građanski dodatak, iako su, najvjerovatnije, stalno boravili u inostranstvu. Centar za zapošljavanje je zbog toga zatražio povraćaj oko 33.000 evra i optužio ih za davanje lažnih informacija i neprijavljivanje svojih boravaka.

Par se branio tvrdnjom da su uvijek putovali samo na kraće vrijeme i da su nastavili da žive u Bremenu. Nakon neuspješne žalbe, obratili su se Socijalnom sudu u Bremenu, a potom i LSG-u – bez uspjeha.

Po mišljenju sudija, par nije uspio uvjerljivo da dokaže da su bili dostupni Centru za zapošljavanje. Kako navode njemački mediji, par se nije nalazio u tzv. lokalnom i neposrednom području – tj. nisu bili dostupni za zakazane razgovore – barem u periodu između 2016. i 2018. godine. To je značilo da nisu imali pravo na građanski dodatak.

Pravilna njega kože tokom ljetovanja: Izbjegavajte ove greške

Pravilna njega kože tokom ljetovanja: Izbjegavajte ove greške

Dokazi o manipulaciji pasošima i kontradiktorne izjave dodatno su uticali na odluku suda da ne vjeruje informacijama koje su korisnici socijalne pomoći dali. Ipak, neki od zahtjeva za povraćaj novca su odbijeni jer boravište u pojedinim ranijim mjesecima nije moglo sa sigurnošću da se utvrdi.

Neovlašćen boravak u inostranstvu

„Pravo na građanski dodatak postoji samo ako su korisnici pomoći dostupni tržištu rada u kratkom roku“, rekla je jedna stručnjakinja. Prema njenim riječima, dozvoljeni izostanci iz mjesta prebivališta – poput godišnjih odmora – mogući su, ali su generalno ograničeni na tri nedjelje godišnje. Oni koji ostanu duže ili putuju bez odobrenja, u pravilu gube pravo na pomoć.

U slučaju korisnika građanskog dodatka iz Bremena, ovo ograničenje ne samo da je bilo prekoračeno, već je godinama potpuno ignorisano.

Anđela Đuričić progovorila o intimnom snimku

Anđela Đuričić progovorila o intimnom snimku

Tek je provjera pasoša koju je 2018. godine sprovela policija prilikom ulaska na aerodrom u Bremenu otkrila nepravilnosti: ulazni pečati dokumentovali su višegodišnji boravak u inostranstvu. Kasnije je jedan svjedok na sudu priznao da je par pokušao da ga nagovori da da lažan iskaz.

Dodatni dokazi uključivali su nenaseljen stan u Bremenu, brojne propuste u registraciji, radnu knjižicu supruga iz nigerijske transportne firme, članstvo supruge u advokatskoj komori u Nigeriji i pohađanje škole njihove djece u Lagosu.

Ovo je dečko Mine Kostić iz Amerike kojeg još uvijek nije upoznala uživo

Ovo je dečko Mine Kostić iz Amerike kojeg još uvijek nije upoznala uživo

Sud je utvrdio da su tužioci „uporno“ varali sistem.

Pratite nas i putem Vibera