Њемачка

Брачни пар мора да врати преко 30.000 евра социјалне помоћи: Покушали да преваре државу

  • Извор: Курир
  • 24.07.2025. 22:25

Брачни пар из Бремена мора да врати 33.000 евра социјалне помоћи – грађански додатак. Разлог: годинама су живјели у иностранству, а да о томе нису обавијестили Центар за запошљавање.

Пензионери генерално могу да примају пензију и у иностранству – било да живе у Шпанији, Пољској или на Тајланду.

Њемачки пензиони фонд (ДРВ) исплаћује новац чак и када корисници имају стално пребивалиште ван Њемачке. Међутим, за примаоце грађанског додатка важе другачија правила: право на исплату престаје чим особа дуже вријеме борави у иностранству. Због тога један пар сада мора да врати 33.000 евра, пишу њемачки медији.

Непозвани гост се заглавио у предњем бранику

Непозвани гост се заглавио у предњем бранику

Наређен повраћај 33.000 евра

Према пресуди Социјалног суда Доње Саксоније-Бремен (ЛСГ), пар из Бремена годинама је примао грађански додатак, иако су, највјероватније, стално боравили у иностранству. Центар за запошљавање је због тога затражио повраћај око 33.000 евра и оптужио их за давање лажних информација и непријављивање својих боравака.

Пар се бранио тврдњом да су увијек путовали само на краће вријеме и да су наставили да живе у Бремену. Након неуспјешне жалбе, обратили су се Социјалном суду у Бремену, а потом и ЛСГ-у – без успјеха.

По мишљењу судија, пар није успио увјерљиво да докаже да су били доступни Центру за запошљавање. Како наводе њемачки медији, пар се није налазио у тзв. локалном и непосредном подручју – тј. нису били доступни за заказане разговоре – барем у периоду између 2016. и 2018. године. То је значило да нису имали право на грађански додатак.

Правилна њега коже током љетовања: Избјегавајте ове грешке

Правилна њега коже током љетовања: Избјегавајте ове грешке

Докази о манипулацији пасошима и контрадикторне изјаве додатно су утицали на одлуку суда да не вјерује информацијама које су корисници социјалне помоћи дали. Ипак, неки од захтјева за повраћај новца су одбијени јер боравиште у појединим ранијим мјесецима није могло са сигурношћу да се утврди.

Неовлашћен боравак у иностранству

„Право на грађански додатак постоји само ако су корисници помоћи доступни тржишту рада у кратком року“, рекла је једна стручњакиња. Према њеним ријечима, дозвољени изостанци из мјеста пребивалишта – попут годишњих одмора – могући су, али су генерално ограничени на три недјеље годишње. Они који остану дуже или путују без одобрења, у правилу губе право на помоћ.

У случају корисника грађанског додатка из Бремена, ово ограничење не само да је било прекорачено, већ је годинама потпуно игнорисано.

Анђела Ђуричић проговорила о интимном снимку

Анђела Ђуричић проговорила о интимном снимку

Тек је провјера пасоша коју је 2018. године спровела полиција приликом уласка на аеродром у Бремену открила неправилности: улазни печати документовали су вишегодишњи боравак у иностранству. Касније је један свједок на суду признао да је пар покушао да га наговори да да лажан исказ.

Додатни докази укључивали су ненасељен стан у Бремену, бројне пропусте у регистрацији, радну књижицу супруга из нигеријске транспортне фирме, чланство супруге у адвокатској комори у Нигерији и похађање школе њихове дјеце у Лагосу.

Ово је дечко Мине Костић из Америке којег још увијек није упознала уживо

Ово је дечко Мине Костић из Америке којег још увијек није упознала уживо

Суд је утврдио да су тужиоци „упорно“ варали систем.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: