Ruski vođa sekte koji je tvrdio da je reinkarnacija Isusa Hrista osuđen je prošlog ponedjeljka na 12 godina zatvora u kaznenoj koloniji, nakon što je proglašen krivim za ugrožavanje zdravlja i finansijskih interesa svojih sljedbenika. Sergej Torop, bivši saobraćajni policajac kojeg su sljedbenici zvali Visarion, osnovao je 1991., kada se raspao Sovjetski Savez, Crkvu Posljednjeg zavjeta u zabačenom dijelu Krasnojarskog kraja u Sibiru.
Bradati samoproglašeni mesija duge kose tvrdio je da se "ponovno rodio" kako bi prenosio Božju riječ i privukao je hiljade sljedbenika. Mnogi od njih doselili su se u naselje poznato kao "Stanište zore" ili "Grad Sunca" u razdoblju kada se Rusija borila sa siromaštvom i bezakonjem.
Zabranjivao meso, pušenje, alkohol, novac...
Torop, danas 64-godišnjak, svojim je sljedbenicima, koji su se redovno molili u njegovu čast gledajući prema njegovu velikom domu na brijegu, zabranjivao konzumiranje mesa, pušenje, alkohol, psovanje i upotrebu novca.
Istražni odbor Ruske Federacije, tijelo slično američkom FBI-u, optužio je Toropa i dvojicu njegovih suradnika da su psihološkim pritiskom izvlačili novac od sljedbenika te im nanijeli ozbiljnu štetu po mentalno i fizičko zdravlje.
Svi su negirali krivicu
Sud u Novosibirsku naveo je u saopštenju da je trojac proglašen krivim. Toropu i Vladimiru Vedernikovu izrečena je kazna od 12 godina zatvora u najstrožoj kaznenoj koloniji, dok je Vadim Redkin osuđen na 11 godina. Takođe im je naloženo isplatiti 40 milijuna rubalja (oko 420.000 evra) za odštetu žrtvama zbog "moralne štete". Sva trojica negirala su da su počinila bilo kakvo nedjelo.
Torop i njegovi suradnici uhapšeni su 2020. godine tokom racije specijalnih snaga koje su helikopterom upale u njihovo naselje, a u akciji je učestvovala i sigurnosna služba FSB, nasljednica sovjetskog KGB-a.
Djevojčice se odgajalo da postanu "nevjeste dostojnih muškaraca"
Prema navodima državne novinske agencije RIA-e, istražitelji su utvrdili da su muškarci nanijeli "moralnu štetu" 16 osoba, ozbiljno narušili fizičko zdravlje šest osoba, a jednoj osobi prouzrokovali "umjerene zdravstvene posljedice".
Vedernikova se teretilo i za prevaru, dodala je RIA. U dokumentarcu BBC-ja iz 2017. redatelj Simon Reeve razgovarao je s Toropom, koji je i tada poricao sve optužbe. Film je prikazao i kako se djevojčice čiji su roditelji bili Toropovi sljedbenici odgaja da postanu, kako je lokalna učiteljica rekla, "buduće nevjeste dostojnih muškaraca".
(Indeks)