Kina želi da koristi mini-robote za izviđačke i borbene misije.
San svake obavještajne agencije izgleda kao veliki komarac – ima dva sićušna krila nalik perju, usko tijelo i stoji na tri noge. Međutim, to nije komarac, već mini-dron koji je razvio Kineski nacionalni univerzitet odbrambene tehnologije (NUDT).
Ovaj zujavi izviđački avion namijenjen je za tajne vojne operacije i izviđačke misije, piše Dojče vele.
Jedva primjetni dron otkrio je istraživač NUDT-a Liang Heksijang, koji takođe radi na humanoidnim robotima.
„Ovdje u mojoj ruci je robot koji podsjeća na komarca. Minijaturni bionički roboti poput ovog su posebno pogodni za izviđačke misije i specijalne operacije na bojnom polju“, izjavio je Heksijang.
U istom prilogu prikazan je prototip još jednog mini-drona s četiri krila koji se može kontrolisati pomoću pametnog telefona.
Trka za najmanjim dronovima
Ono što najviše iznenađuje nije samo očigledan tehnološki napredak kineske vojske u oblasti robotike, već i činjenica da je špijunski dron veličine komarca javno izložen.
Godinama se vojni inženjeri širom svijeta takmiče u razvoju manjih i efikasnijih dronova. Takav razvoj je izuzetno zahtjevan jer brojni dijelovi poput mikrofona, kamera, sistema upravljanja i napajanja moraju stati u izuzetno mali prostor.
Istovremeno, dron mora biti tih, izdržljiv, imati veliki domet i pouzdano funkcionisati čak i u teškim uslovima.
Razvoj takvih minijaturnih letjelica zahtijeva specijalizovano znanje iz oblasti robotike, nauke o materijalima i senzorske tehnologije – stručnosti koja je uglavnom koncentrisana u vojnim institucijama.
Zapanjujuće sličnosti s američkim modelom
Kineska vojska nije jedina koja ulaže u razvoj mini-dronova. Njihova imena često su inspirisana insektima iz prirode – pčelama, stršljenovima ili komarcima – koji služe kao model za ove bioničke letjelice.
Mini-dron koji je predstavio kineski NUDT nevjerovatno podsjeća na američkog „RoboBee“, koji su istraživači s Harvarda predstavili još 2013. godine. Taj dron, dugačak oko tri centimetra, razvijen je za poljoprivrednu upotrebu i praćenje životne sredine, dok je kineska verzija mnogo manja i namijenjena vojsci.
Neki autonomni modeli RoboBee mogu se kretati pod vodom, a zatim letjeti iznad površine ili se „lijepiti“ za površine koristeći statički elektricitet.
Robusni nano-dronovi za borbenu upotrebu
Međutim, ovi izuzetno mali izviđački dronovi još uvijek nisu dovoljno robusni za direktnu borbenu upotrebu. Takve misije zahtijevaju letjelice koje mogu izdržati vjetar, različite vremenske uslove, imaju precizne kamere, dugotrajne baterije i jednostavne sisteme upravljanja koje vojnici mogu koristiti s bezbjedne udaljenosti.
Zato vojni operativci češće koriste „Crnog stršljena“ – dron veličine dlana razvijen u Norveškoj i korišten u borbenim misijama nekoliko godina. Ovu letjelicu, koja podsjeća na minijaturni helikopter, koristi i njemački Bundesver za tiho izviđanje na taktički bliskim udaljenostima.
Prema informacijama Bundesvera, ovaj dron omogućava vojnicima da obavljaju neposredno i prikriveno izviđanje, čak i bez posebne obuke.
„Crni stršljen“ je opremljen infracrvenom tehnologijom, izuzetno je lagan i gotovo nečujan. Sa vremenom leta do 25 minuta, ovaj nano-dron džepne veličine može uživo prenositi video i fotografije visoke rezolucije, što mu omogućava da otkrije i potencijalne eksplozivne zamke.
Američka vojska takođe razvija sopstvene verzije mini-dronova, kako je američko ratno vazduhoplovstvo objavilo 2021. godine. Međutim, za sada nema informacija o tome koliko je razvoj napredovao ili da li se neki modeli već koriste na terenu.