Asteroid nazvan 2025 OW trebalo bi da proleti blizu planete Zemlje u ponedjeljak, 28. jula, i to na udaljenosti od samo 632.000 kilometara. To je otprilike jedan i po put više od udaljenosti Mjeseca.
Grdosija prečnika oko 70 metara - što je i visina Hrama Svetog Save u Beogradu - trenutno juri kroz svemir.
Asteroid, koji se kreće brzinom do 80.000 kilometara na sat, već je izazvao međunarodnu pažnju, ali i zabrinutost, piše "Hojte". Međutim, američka svemirska agencija NASA umiruje javnost.
"Ovo je potpuno rutinska situacija. Da postoji neka prijetnja, čuli biste za to od nas ", rekao je Jan Džej O'Nil iz Laboratorije za mlazni pogon agencije NASA.
Iako asteroid 2025 OW - čiji naziv zvuči pomalo apokaliptično - u imenu ima poslednje slovo grčkog alfabeta, on je samo jedno od brojnih nebeskih tijela koja redovno prolaze pored naše planete, navodi NASA.
Prema njihovim riječima, ovakvi "susreti" su stalna stavka u astronomskim kalendarima. Putanja asteroida "2025 OW" izračunata je s takvom preciznošću da je njegova tačna pozicija poznata za narednih 100 godina.
Šest asteroida trenutno je na putu ka Zemlji
"Ovakvi bliski susreti se dešavaju neprekidno, to je prosto dio strukture Sunčevog sistema", istakao je Davide Farnokija iz Centra za objekte bliske Zemlji pri NASA.
Njegov tim trenutno prati još pet asteroida koji bi do kraja jula trebalo da prolete pored Zemlje, piše Blic.
Dva manja asteroida, veličine između 30 i 60 metara, proći će u četvrtak na udaljenosti većoj od 1,6 miliona kilometara. Još jedan manji asteroid očekuje se u subotu, ali nijedan od njih neće prići Zemlji koliko "2025 OW".
Radi poređenja, asteroid 2024 MK, veličine oko 150 metara, prošao je pored Zemlje u julu prošle godine na udaljenosti od 296.000 kilometara, a brzinom od oko 55.000 kilometara na čas.
*
Još veći i potencijalno opasniji asteroid 99942 Apophis, prečnika preko 330 metara, kreće se brzinom od 108.000 kilometara na čas i očekuje se da će 13. aprila 2029. godine proći na svega 32.000 kilometara od Zemlje, piše "Dejli mejl".
Iako 2025 OW neće biti vidljiv golim okom niti dvogledom kada bude najbliži Zemlji, naučnici iz Centra za proučavanje objekata blizu Zemlje (CNЕOS) precizno prate njegovu putanju.
Posljedice udara asteroida
Udari asteroida mogu da imaju ogromne posledice po životnu sredinu i klimu planete, u zavisnosti od veličine objekta i mjesta udara. Najvažnije moguće posljedice potencijalnog međuzvezdanog sudara su:
Vatrena lopta i udarni talas: Prilikom udara nastaju ekstremne temperature koje mogu izazvati požare na širokom području. Udarni talas uništava sve u okolini, slično kao kod snažne eksplozije.
Prašina i pepeo u atmosferi: Udari izbacuju ogromne količine stena, prašine i sumpornih jedinjenja u atmosferu. Te čestice blokiraju sunčevu svjetlost, što može dovesti do "globalne zime".
Zahlađenje klime: Manje sunčeve svjetlosti znači niže globalne temperature, što mjesecima ili čak godinama može izazvati propadanje usjeva, a samim tim i glad.
Zagađenje vazduha i kisela kiša: Gasovi poput sumpor-dioksida mogu izazvati kisele kiše, koje oštećuju tlo, biljke i vodene površine. Moguće je i oštećenje ozonskog omotača usljed hemijskih reakcija.
Cunamiji: Ako asteroid padne u okean, može izazvati ogromne talase - cunamije, koji bi razorili obale hiljadama kilometara daleko.
Masovno izumiranje: Veoma veliki udar - poput onog koji je pre 66 miliona godina doveo do izumiranja dinosaurusa - može uništiti kompletne ekosisteme i trajno promijeniti život na Zemlji.