Prijeti mu zatvaranje

Simbol Pariza i omiljena turistička atrakcija: Propada li Ajfelov toranj?

  • Izvor: Jutarnji.hr
  • 09.04.2024. 15:58

Kritikovan još tokom izgradnje kao "beskoristan i monstruozan, koji sramoti ljepotu Pariza", Ajfelov toranj ponovno izaziva kontroverze - ali ovaj put iz posve drugih razloga.

Simbol Pariza i jedna od najvećih svjetskih znamenitosti koja dnevno privlači prosječno 20 hiljada posjetitelja propada i stanje je, prema pisanju francuskih medija alarmantno.

Ajfel je odredio da se spomenik obnavlja i boji svakih sedam godina. No posljednji krug obnove dovršen je prije 14 godina. Radovi su započeli 2019. godine, ali su odgođeni zbog pandemije te je do danas samo 30 posto tornja prefarbano. Sindikat radnika tvrdi da je hrđa na tornju toliko uzela maha da je dovela u pitanje njegov opstanak, a za sve krive loše upravljanje spomenikom. Takođe osuđuju i stanje infrastrukture, zbog kojeg turisti s kartama čekaju u redu i po tri sata.

Cijena zlata dostigla novi istorijski maksimum!

Cijena zlata dostigla novi istorijski maksimum!

Denis Vavassori, član sindikata i jedan od radnika, rekao je da boja opasno pada s tornja i da se hrđa sve više širi, piše Jutarnji.

"Radim ovd‌je 21 godinu i nikad ga nisam vidio u ovakvom stanju", rekao je. "Što više vremena bude prolazilo, popravci će morati biti veći."

Zbog cijele situacije u februaru su radnici bili u štrajku šest dana tokom kojih je toranj bio zatvoren, i to već po drugi put od 27. novembra, datuma kada se obilježavala stota godišnjica smrti Gustavea Eiffela.

A kako bi okončala štrajk u februaru, kompanija SЕTЕ koja upravlja tornjem i koja je 99 posto u vlasništvu grada Pariza obvezala se uložiti 380 miliona eura u održavanje i obnovu do 2031. godine  te uravnotežiti proračun 2025. No sindikati su skeptični te su zaprijetili da će nastaviti sa štrajkom i tokom Olimpijskih igara ovog ljeta, kada se očekuje da će glavni grad ugostiti više od 15 miliona turista.

Kako izgleda pomračenje Sunca iz svemira

Kako izgleda pomračenje Sunca iz svemira

Problemi su počeli s pandemijom - kompanija SЕTЕ izgubila je 100 miliona eura tokom 2020. i 2021., kada je vlada naredila jednogodišnje zatvaranje kulturnih objekata zbog kovida. Sada se stoga razmatra podizanje cijena ulaznica tokom Olimpijskih igara do 20 posto kako bi se nadoknadili neki od tih gubitaka.

Sindikati, međutim, tvrde da SЕTЕ "ide prema katastrofi" jer se njihov poslovni model temelji na precjenjivanju budućih prihoda od prodaje ulaznica i potcjenjivanju eskalirajućih troškova održavanja i popravaka. Smatraju da kompanija teži "kratkoročnoj profitabilnosti".

Francuska ministar kulture Rachida Dati predložila je da se toranj, koji je izgrađen za Svjetsku izložbu u Parizu 1889., klasificira kao "historijski spomenik" kako bi država mogla pomoći u finansiranju radova.

 "Cijeli sistem nije u ravnoteži", izjavio je predstavnik sindikata, te dodao da je "u devet godina kompanija samo dvaput ostvarila dobit, 2014. i 2018. Kao odgovor na njihove kritike, zamjenik gradonačelnika Pariza, Emmanuel Grégoire, objavio je na Iksu, da je "Ajfelov toranj dragulj, koji je u vrlo dobrom stanju, a vijeće će nastaviti ulagati u njegovu obnovu".

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi:
  • 16:30 Vijesti u 16:30

    Prvi pregled najvažnijih vijesti iz zemlje, regiona i svijeta svaki radni dan.

  • 16:50 Centar dana

    ''Volite popodne? Važno vam je da nakon napornog dana odahnete uz aktuelne teme, zabavu i savim nove i neobične priče iz cijelog svijeta? Uživate u programu koji okuplja interesantne goste i regionalne zvijezde?

  • 18:20 Еmisija: Po svijetu sa Robertom Dacešinom

    '''Еmisija: Po svijetu sa Robertom Dacešinom

  • 18:55 Marketing

    Blok ekonomsko-propagandnog programa.

  • 19:00 ATV Vijesti

    Centalna informativna emisija ATV-a u kojoj donosimo pregled najvažnijih informacija i događaja iz zemlje, regiona i svijeta tačno u 19 časova.

  • 20:00 Tet a tet sa Tatjanom Trninić

    ''Koliko znate o onima koji žive pod budnim okom javnosti?Znate li o čemu maštaju, šta su sve prošli, u čemu uživaju, šta rade kada su potpuno sami? Koje tajne su spremni da otkriju? Koliko su spremni da se ogole?