Tokom vikenda, održano je takmičenje GBT Jahorina Ultra Trail 2016 u okviru kojeg su na stazama u prirodini, između Sarajeva, Han-Pijeska, Višegrada i Jahorine održane četiri trke, i to Mini Trail na 10, Midi Trail na 33, Maxi Trail na 84 i Ultra Trail na 125 kilometara.
Tri trke su verifikovane od strane Svjetske asocijacije za trail trčanje na osnovu čega su finišeri ostvarili kvalifikacijske bodove za trke Svjetskog kupa.
„Jahorina Ultra-Trail je finale svega onoga što radimo tokom višemjesečnih priprema u okviru kojih označavamo i uređujemo staze u prirodi, promovišemo trail trčanje i aktivnosti na otvorenom, zagovaramo održivi razvoj i zaštitu životne sredine. Vrlo brzo započinjemo pripreme i planove za međunarodnu promociju narednog izdanja kako bismo kroz učešće i prisustvo na sličnim događajima u zemljama poput Francuske, Španije i Italije u kojima je ovaj sport izuzetno popularan, povećali broj stranih učesnika na narednom izdanju. Zahvaljujemo se takmičarima koji su učestvovali na Jelen Mini, Midi, Maxi i Ultra Trailu te se nadamo da su osim na stazi, uživali i u ostalim sadržajima koje smo kao organizatori pripremili za njih“, izjavila je Sanja Kavaz, direktorica trke.
Od ukupno 276 takmičara iz 18 zemalja, najbolji plasman i vrijedne nagrade sponzora kompanije GBT Banja Luka, GMS Vitez, Planet Bike BiH, hotel Lavina Jahorina, hotel Pino Trebević i Proteini.si su po kategorijama osvojili:
ULTRA, 125 km
Žene:
1. Sandra Juhaz, Mogu dugo, CRO, 26:04:27
2. Ivana Stanković, Projektura, SRB, 29:33:24
Muškarci:
1. Zoran Prekogačić, Jahorina Ultra-Trail Team, SRB, 20:30:26;
2. Predrag Nikolić, SRK Alba, CRO, 22:34:56
3. Domagoj Kreber, KCIPT Samobor, CRO, 26:04:22
MAXI, 88 km
Žene:
1. Nevena Stojaković, Pak Summit, BiH, 17:53:51
2. Ivana Momčilović, UTS, SRB, 19:11:19
3. Teodora Čutura, BiH, 20:18:57
Muškarci:
1. Igor Yovanovitch, Jahorina Ultra-Trail Team, ESP, 11:33:51
2. Tomislav Marinović, Škola trčanja Slavonski Brod, CRO, 13:37:02
3. Adnan Hadžić, ARK Rekreativci Tuzla, BiH, 14:28:17
MIDI, 33 km
Žene:
1. Schreyer Cilly, Merrell, SC Ainring, GER, 4:31:27
2. Nevena Rajković, Skyrunning Serbia, SRB, 5:10:23
3. Aleksandra Burkanović, ARK Fruška Gora, SRB, 5:12:51
Muškarci:
1. Mladen Plakalović, Jahorina Ultra-Trail Team, BiH, 3:40:35
2. Stephan Tassani, Prell, SC Ainring / Salomon Germany, 3:42:34
3. Ante Živković, AK Dubrovnik, CRO, 4:01:33
Jelen MINI, 10 km
Žene:
1. Aleksandra Burkanović, ARK Fruška Gora, SRB, 1:01:31
2. Katarina Bogdanović, SK Istočno Sarajevo, BiH, 1:02:44
3. Marija Đorđević, SK Tribe, SRB, 1:05:22
Muškarci:
1. Alija Imamović, AK Novi Grad - Jahorina Ultra-Trail Team, BiH, 47:24
2. Ante Živković, AK Dubrovnik, CRO, 49:35
3. Martin Gaber, GER, 52:19