Porodica Samardžija dokaz da se može dobro živjeti na selu FOTO

  • 18.12.2017. 22:34

Željko Samardžija (40) i njegova supruga Bojana vratili su se u Turjak iz Gradiške, gdje su se bavili trgovinom i drugim poslovima.

Na imanju Željkovih roditelja Danice i Milorada, uspješno su počeli uzgajati stoku. Imaju četrdeset muznih krava, bikova, teladi, ovaca… Obrađuju 200 dunuma zemlje, većinom pod zakupom, mehanizacijom koju su sami nabavili i služe za primer u ovom potkozarskom kraju.

Željko i Bojana su radne navike prenijeli i na troje djece, koja ne zaostaju za njima u staji, na njivi i drugde jer tokom cijele godine uvijek ima mnogo posla.

samardzije 1

Željana je učenica prvog razreda Tehničke škole u Gradiški, Marko pohađa sedmi, a Dario peti razreda Osnovne škole u Turjaku.

Kada odlože torbu i nauče lekcije, obuvaju čizme, presvlače garderobu i svako od njih kreće za svojim zadacima.

- Hranimo, napajamo stoku, čistimo štalu, sakupljamo sijeno i slamu, cijepamo i unosimo drvo, brinemo o svinjama, o svemu. Svako od nas zna svoje poslove, a ja bih najviše volio da mi tata dozvoli da vozim traktor, to mi je želja – objasnio nam je najmlađi Dario svoje obaveze i otkrio planove u domaćinstvu koje vrvi od životinja i života.samardzije 2

On se, najradije igra sa psićima, a voli jaganjce i telad.

- Sve životinje volimo, igramo se sa njima. Kada roditelji imaju druge obaveze, mi ih pojimo, unosimo i stavljamo im sijeno i slamu. Tijesno je unutra, ali je tata obećao da će izgraditi veću štalu. Ne bojimo se da će nas krava ili bik ubosti ili nagaziti nogom u tijesnoj štali, kada raznosimo slamu, ali bilo bi dobro da imamo još više stoke – ispričao je Marko, odlikaš u turjačkoj školi kao što su i njegovi brat i sestra, zaljubljenik u selo, stoku i prostrane, već poorane njive u potkozarskoj pitomini.

Željana se opredjelila za odsjek mehatronike u Tehničkoj školi u Gardiški, do koje u jednom pravcu, poslije ranog ustajanja već u pet sati, svakodnevno putuje petnaestak kilometara.

- Ja najviše volim raditi među ovcama, ali pomažem i mami u kući. Marko i Dario su pravi poljoprivrednici, oni me stalno pitaju ima li u Gradiški poljoprivredna škola i da li se tamo polaže ispit za traktor, žele da budu traktoristi, ali su još mladi, moraju bar nekoliko godina  voziti tačke pa tek onda učiti za traktor – duhovito nam svoje odnose sa marljivom braćom objašnjava Željana.

Njeni roditelji, hvale svoju djecu i njihovu odanost selu, imanju i porodici. Željko priča da je povratak iz grada ispravna odluka i da se nisu pokajali zbog toga.samardzije 3

- Otac je bio poštar, majka radila u „Metalu“, moja supruga je odrasla u gradu. Poslije svadbe odmah smo otvorili prodavnicu i počeli da se bavimo trgovinom, ali smo ubrzo shvatili da to nama neće obezbjediti naročite uslove za život. Ipak, zaposlio sam se u Šumskom gazdinstvu i tu proveo četiri godine, ali kada su plate počele kasniti, odlučili smo se za povratak u Turjak – priča Željko Samardžija prisjećajući se farmerskog početka i neprospavanih noći zbog teške odluke.

- Bili smo odlučni da nešto stvorimo u materijalnom smislu, da se ozbiljno posvetimo poljoprivredi. U početku smo podigli kredit, pomogali su nam prijatelji i rođaci, posebno stric Ilija Čupić, sve je krenulo na bolje. Postepeno smo uvećavali stado, nabavljali krave, bikove, ovce i drugu stoku. Imamo kompletnu poljoprivrednu mehanizaciju. Sada ne zavisimo ni od koga, svi radimo i planiramo proširiti stado, izgraditi nove objekte – samouvjeren je u svome naumu mladi farmer.

Napominju presudnim stvaranje matičnog stada, što je osnova za svakog farmera. Registrovao je poljoprivredno gazdinstvo, što im je, kaže, uveliko olakšalo u poslu.

Sloga u poslu

Djeca mnogo pomažu, kažu Željko i Bojana, radimo svi zajedno jer su staja i njive naše radno mjesto.

Ništa nije lako, ponekad je najteže prodati i naplatiti svoj rad i veliki trud. Problem nam predstavlja i administracija, stalno se traže dodatni dokumenti, podaci, zahtjevi, rješenja, odluke i ostalo ali smo i to, dodaju, uspješno savladali.

(EuroBlic)

  • 23:20 Муззик топ 20

    Музичари без "повратне спреге" (феедбацка) остају дезорјентисани и демотивисани, зато се показала потреба за емисијом као што је Муззик топ 20, која се садржајно наслања на легендарне емисије као што је био Хит месеца осамдесетих година прошлох века, кроз које су стасавали млади редитељи и други визуелни уметници док су често још као студенти режирали своје прве радове.

  • 00:30 Ноћни програм

    Ноћни програм