Министар спољних послова

Дачић: Отварање Конзулата даће нови импулс сарадњи

  • Извор: СРНА
  • 08.12.2023. 14:16

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић рекао је данас да Србија жели да настави да његује специјалне и нераскидиве везе са Републиком Српском, те оцијенио да ће отварање Почасног конзулата на Палама допринијети овом циљу и дати нови импулс сарадњи Србије и БиХ.

Дачић је рекао на Палама да су за Србију односи са Републиком Српском не само добросусједски, већ и братски и да народу у Српској желе једнак просперитет, као и народу у Србији.

Он је изразио захвалност Предсједништву БиХ што је у кратком року дало сагласност за отварање Конзулата на Палама, те додао да је увјерен да ће почасни конзул Дејан Љевнаић, са својим богатим искуством и знањем, више него успјешно обављати ову важну и одговорну функцију.

Отворен Конзулат Србије у Палама

Отворен Конзулат Србије у Палама

"Усмјеравање дипломатских активности ка промоцији привредних потенцијала и привлачење страних инвестиција један је од најзначајнијих задатака Владе Србије и дипломатско-конзуларне мреже, укључујући и мрежу конзулата на челу са почасним конзулом", рекао је Дачић на свечаности отварања Почасног конзулата на Палама.

Он је изразио очекивање да ће Љевнаић наставити са активностима на промовисању потенцијала српске привреде.

"Вјерујем да ћете захваљујући свом професионалном искуству остварити успјех управо у јачању економске сарадње Србије и БиХ, имајући у виду да је БиХ један од најзначајнијих привредних партнера Србије", рекао је Дачић.

Осим унапређења економских односа Србије и БиХ, Дачић је сигуран да ће отварање овог конзулата омогућити и ефикасније пружање конзуларних услуга држављанима Србије који пословно или туристички бораве на подручју општине Пале.

Предавање америчког дипломате Џејма Џатраса на ФПН-у

Предавање америчког дипломате Џејма Џатраса на ФПН-у

Он је нагласио да је Љевнаић први почасни конзул у БиХ, додајући да би требало би да их има још, јер то доприноси унапређењу односа.

Дачић је појаснио да почасни конзул нема плату, већ да Србија од њега очекује да уложи у Конзулат и буде на услузи грађанима.

"Наша је једина обавеза да донесемо заставу, таблу и печат и од сада ће овдје бити представљена Србија", поручио је Дачић.

Он је нагласио да Србија у БиХ има Амбасаду у Сарајеву, генералне конзулате у Бањалуци и Мостару, конзуларне канцеларије у Требињу и Дрвару, а сада и први почасни конзулат на Палама, док је сљедеће године у плану отварање генералног конзулата у Бијељини, за шта је добијена дозвола.

"Хоћемо да будемо што више присутни, али смо отворени и за захтјеве БиХ када је ријеч о Србији да имају своја представништва широм земље, јер сматрамо то једним кораком ка унапређењу наших односа", рекао је Дачић.

Вишковић: Волио бих да се Шмит не појави, онда Суд БиХ мора расписати налог за привођење

Вишковић: Волио бих да се Шмит не појави, онда Суд БиХ мора расписати налог за привођење

Он је подсјетио да институција почасних конзула у Србији има богату традицију која датира још од 19. вијека.

"Свјесни значаја улоге почасних конзула и њиховог несумњивог доприноса у унапређењу односа Србије са другим државама континуирано смо радили на ширењу мреже почасних конзула у свијету", рекао је Дачић и додао да данас Србија има највећи број почасних конзула у историји, чак 100 и то на свим континентима.

Он је нагласио да Србија велику пажњу посвећује унапређењу регионалне сарадње и његовању што бољих добросусједских односа.

Према његовим ријечима, стабилност региона и развој свестране сарадње са најближим сусједима је трајни спољнополитички приоритет Србије.

"Управо БиХ видимо као нама природног и блиског партнера са којим желимо да радимо на већем међусобном разумијевању, уважавању и изградњи пуног повјерења и сарадње. Зато нам је важна стабилност и просперитет цијелог региона укључујући и Србију, БиХ и оба ентитета", рекао је Дачић.

Он је истакао да Србија поштује Дејтонски мировни споразум, подржава БиХ као једну земљу са два ентитета, као и све одлуке донијете у складу са надлежностима и договором три конститутивна народа.

"БиХ, а посебно Република Српска је дом за велики број Срба, њихова боља будућност је један од разлога због којег је Србија чврсто опредијељења за свестрану сарадњу са БиХ, као и са њеним ентитетима. Посебну пажњу придајемо планирању и реализацији заједничких пројеката кроз које градимо реалну перспективу за бољу будућност", истакао је Дачић.

Пратите нас и путем Вибера