Јуче се на редовној сједници Народне скупштине Републике Српске разматрао Нацрт закона о допунама закона о унутрашњем платном промету у којем се наводи да банке имају право да једнострано раскину уговор о платном рачуну само ако је кориштен незаконито и отворен на основу фалсификованих исправа.
То значи да банке у Републици Српској не би смјеле угасити рачун клијентима иако се налазе под санкцијама за контролу имовине странаца.
Економски аналитичар Александар Љубоја истакао је у нашем јутарњем програму да је неприхватљиво да институција из неке друге земље, која нема међународну ингеренцију, може да наметне и нареди да урадите нешто, пријетећи да ћете сносити санкције.
"То је нешто што у 21. вијеку на овом степену цивилизације један нонсес гдје ускраћујете основна људска права физичким и правним лицима, онемогућавате их да радите и доведете их до врло непријатне ситуације као што је ваша медијска кућа", истакао је Љубоја.
Љубоја истиче да је то јасан показатељ да међународни финансијски систем више није као што је био.
"Банке су у јако непријатној ситуацији када вам неко запријети да ће да вас искључи из међународног платног система јер, нажалост, имамо велики број банака које су у страном власништву и које морају да прате групне политике и све интерне процедуре те су и оне у проблему да ураде нешто како не би имале веће и дубље посљедице", рекао је Љубоја.
Он истиче да је разматрањем Нацрта послат један систем банкарском сектору да желимо да функционишемо на нормалан начин.
Љубоја напомиње да банка може да угаси рачун ако се сумња да је у питању прање новца, тероризам и фалсификовање докумената.
"Судски и стражни органи требају да утврде да ли заиста нешто прекршено и ако јесте, у којем облику", рекао је Љубоја.
Он додаје да ће им допуна Закона о унутрашњем платном промету скратити простор за такве радње у будућности.
"Све то може да добије судски епилог. У најмању року би било морално да се санкционисаним лицима врате рачуни и да наставе са радом уколико се не баве нелегалним радњама", јасан је Љубоја.