Необичан феномен

Научници збуњени: Уочен мистериозни објекат из свемира

  • Извор: Б92
  • 24.07.2025. 09:47

Астрономи су у пространствима Млијечног пута досад уочили бројне необичне феномене, али чини се да је новооткривени пулсирајући објект заиста јединствен.

Смјештен неколико хиљада свјетлосних година од нас, објекат назван CHIME Ј1634+44 риједак је примјер космичке свјетлости које јача и слаби у необјашњиво дугим временским интервалима.

У нашој је галаксији до данас откривено тек десетак таквих објеката, познатих као дугопериодични транзијенти (ЛПТ), али CHIME Ј1634+44 је прича за себе, пише Сајенс Алерт.

Шта год да јесте, овај објект емитује најполаризованију свјетлост икад забиљежену код једног ЛПТ-а, што упућује на то да се налази у изузетно сложеном окружењу.

Свега 50 грама ове намирнице дневно избацује токсине из тијела

Свега 50 грама ове намирнице дневно избацује токсине из тијела

Поврх тога, чини се да се размак између његових бљескова радиоталаса скраћује, а не продужава. То значи да се његова ротација, умјесто да успорава као што је уобичајено за свемирске објекте, заправо убрзава. А ту су и периоди пулсирања - и то два различита.

"CHIME Ј1634+44 бисмо могли да назовемо једнорогом, чак и међу другим ЛПТ-овима", изјавио је астроном Фенгкуи Адам Донг из Опсерваторијума Греен Банк, водећи аутор једног од два научна рада о овом мистериозном објекту.

"Бљескови се понављају или сваких 14 минута (841 секунду), али постоји и јасан секундарни период од 70 минута (4206 секунди), што је тачно пет пута дуже.

Сматрамо да су оба стварна и да је ово вјероватно састав у ком нешто кружи око неутронске звијезде." Занимљиво је да су два научна тима открила објекат независно један од другог, користећи различите податке, али оба су дошла до истих закључака о убрзању, двоструким периодима и необичној поларизацији.

Неутронска звијезда или бијели патуљак?

Сви досадашњи докази о ЛПТ-овима упућују на то да се ради о компактним објектима – бијелим патуљцима или неутронским звијездама. То су остаци звијезда које су на крају свог живота одбациле спољне слојеве, након чега им се језгра урушила под властитом гравитацијом.

Док су бијели патуљци масе до 1,4 пута веће од Сунчеве збијени у куглу величине Земље, неутронске звијезде могу имати и до 2,3 Сунчеве масе пречника од само 20-ак километара. Због своје велике густоће, неутронске звијезде могу на бизарне начине да утичу на простор око себе, нарочито ако имају звијезду пратилицу.

Упозорење за потрошаче: Повлаче се јаја због салмонеле

Упозорење за потрошаче: Повлаче се јаја због салмонеле

Оба научна тима слажу се да се управо то догађа с објектом CHIME Ј1634+44. Ако један објект активно "усисава" материјал од другог у блиској орбити, накупљање масе могло би узроковати убрзање ротације. Ипак, остаје нејасно ради ли се о неутронској звијезди или бијелом патуљку.

Донгов тим вјерује да је ријеч о неутронској звијезди, вјероватно пулсару, док други тим који води Сане Блут сматра да је у питању бијели патуљак. Њихов тим је на локацији објекта пронашао слаб ултраљубичасти извор који одговара бијелом патуљку.

Нова космичка загонетка

Ако се потврди да је ријеч о бијелом патуљку, CHIME Ј1634+44 могао би бити изузетно риједак тип објекта познат као пулсар бијели патуљак. Ипак, да би се то утврдило, биће потребна додатна посматрања. Научнике посебно интригира сигнал поларизације, који је савршено кружан, што никада прије није виђено код ЛПТ-а. То би могло да значи да се радиопулсеви из овог објекта стварају на досад непознат начин.

"Откриће CHIME Ј1634+44 доводи у питање постојеће моделе неутронских звијезда и бијелих патуљака", закључује Донг.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: