Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић потписао је данас Посебни колективни уговор за запослене у области социјалне заштите Републике Српске са Николом Чрнчевићем у име Синдиката здравства и социјалне заштите Републике Српске.
Овај колективни уговор односи се на запослене у области социјалне заштите Републике Српске који нису обухваћени посебним колективним уговором за запослене у јавним службама Републике Српске, док су послодавци све јавне установе социјалне заштите које се финансирају из буџета јединица локалне самоуправе и установе социјалне заштите чији су оснивачи правна и физичка лица. Уговор је закључен на период од три године.
Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић изразио је задовољство што су новим Посебним колективним уговором знатно унапређена права запослених у области социјалне заштите у Републици Српској, као и тиме што је овај уговор резултат добре сарадње представника репрезентативног синдиката, представника центара за социјални рад и Савеза општина и градова Републике Српске.
Важно унапређење права запослених постигнуто је повећањем цијене рада тако да она сада не може бити мања од 130 КМ, а у јединицама локалне самоуправе које по одлуци Владе Републике Српске спадају у развијене градове и општине цијена рада не може бити мања од 140 КМ. Уједно, увећани су и коефицијенти за обрачун плата, са посебним акцентом на то да стручни радници у социјалној заштити, због посебне сложености и осјетљивости посла, добију нешто веће коефицијенте у односу на запослене који не спадају у стручне раднике.
Међу новинама које доноси овај уговор у односу на претходни јесте и дефинисање додатка на плату запосленог за вријеме проведено у приправности, односно ван радног времена код којег запослени не мора бити присутан у установи, али мора бити доступан ради извршења неодложне интервенције.
Истовремено, уведени су нови основи за плаћено одсуство: усвајања дјетета, смрт члана шире породице, њега болесног дјетета до седам година старости, тежа болест члана шире породице, полазак дјетета запосленог у први разред основне школе, учествовање на такмичењима и сусретима које организује синдикат, док је за поједине основе повећан број дана плаћеног одсуства, односно у случају рођења дјетета и теже болести члана уже породице.
Додатно унапређење положаја запослених постигнуто је и увођењем јубиларне награде за 10 година радног стажа, што до сада није било предвиђено у овој области рада.
Представници синдиката оцијенили су да су ови помаци јако значајни за запослене у социјалној заштити у Републици Српској, посебно јер доносе повећање плате за категорије запослених који раде изузетно сложене и одговорне послове, а нису били обухваћени претходним увећањима плата у јавном сектору. На овај начин, нагласили су, испуњен је и захтјев синдиката да плате запослених у социјалној заштити не буду мање од просјечних примања предвиђених за запослене у локалним самоуправама у Републици Српској.
Ону су изразили и задовољство због усаглашавања и потписивања новог Посебног колективног уговора, с обзиром на то да је истекао рок важења претходног посебног колективног уговора.