Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić potpisao je danas Posebni kolektivni ugovor za zaposlene u oblasti socijalne zaštite Republike Srpske sa Nikolom Črnčevićem u ime Sindikata zdravstva i socijalne zaštite Republike Srpske.
Ovaj kolektivni ugovor odnosi se na zaposlene u oblasti socijalne zaštite Republike Srpske koji nisu obuhvaćeni posebnim kolektivnim ugovorom za zaposlene u javnim službama Republike Srpske, dok su poslodavci sve javne ustanove socijalne zaštite koje se finansiraju iz budžeta jedinica lokalne samouprave i ustanove socijalne zaštite čiji su osnivači pravna i fizička lica. Ugovor je zaključen na period od tri godine.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić izrazio je zadovoljstvo što su novim Posebnim kolektivnim ugovorom znatno unapređena prava zaposlenih u oblasti socijalne zaštite u Republici Srpskoj, kao i time što je ovaj ugovor rezultat dobre saradnje predstavnika reprezentativnog sindikata, predstavnika centara za socijalni rad i Saveza opština i gradova Republike Srpske.
Važno unapređenje prava zaposlenih postignuto je povećanjem cijene rada tako da ona sada ne može biti manja od 130 KM, a u jedinicama lokalne samouprave koje po odluci Vlade Republike Srpske spadaju u razvijene gradove i opštine cijena rada ne može biti manja od 140 KM. Ujedno, uvećani su i koeficijenti za obračun plata, sa posebnim akcentom na to da stručni radnici u socijalnoj zaštiti, zbog posebne složenosti i osjetljivosti posla, dobiju nešto veće koeficijente u odnosu na zaposlene koji ne spadaju u stručne radnike.
Među novinama koje donosi ovaj ugovor u odnosu na prethodni jeste i definisanje dodatka na platu zaposlenog za vrijeme provedeno u pripravnosti, odnosno van radnog vremena kod kojeg zaposleni ne mora biti prisutan u ustanovi, ali mora biti dostupan radi izvršenja neodložne intervencije.
Istovremeno, uvedeni su novi osnovi za plaćeno odsustvo: usvajanja djeteta, smrt člana šire porodice, njega bolesnog djeteta do sedam godina starosti, teža bolest člana šire porodice, polazak djeteta zaposlenog u prvi razred osnovne škole, učestvovanje na takmičenjima i susretima koje organizuje sindikat, dok je za pojedine osnove povećan broj dana plaćenog odsustva, odnosno u slučaju rođenja djeteta i teže bolesti člana uže porodice.
Dodatno unapređenje položaja zaposlenih postignuto je i uvođenjem jubilarne nagrade za 10 godina radnog staža, što do sada nije bilo predviđeno u ovoj oblasti rada.
Predstavnici sindikata ocijenili su da su ovi pomaci jako značajni za zaposlene u socijalnoj zaštiti u Republici Srpskoj, posebno jer donose povećanje plate za kategorije zaposlenih koji rade izuzetno složene i odgovorne poslove, a nisu bili obuhvaćeni prethodnim uvećanjima plata u javnom sektoru. Na ovaj način, naglasili su, ispunjen je i zahtjev sindikata da plate zaposlenih u socijalnoj zaštiti ne budu manje od prosječnih primanja predviđenih za zaposlene u lokalnim samoupravama u Republici Srpskoj.
Onu su izrazili i zadovoljstvo zbog usaglašavanja i potpisivanja novog Posebnog kolektivnog ugovora, s obzirom na to da je istekao rok važenja prethodnog posebnog kolektivnog ugovora.