Побјегао у Турску

Умјесто иза решетака, Махмуљин већ три године живи безбрижно у свијету

  • Извор: Независне
  • 10.07.2025. 09:21

Навршавају се три године како је некадашњи командант Трећег корпуса тзв. Армије РБиХ Сакиб Махмуљин побјегао из БиХ у Турску након што је крајем априла 2022. правоснажно осуђен на осам година затвора за злочине над ратним заробљеницима и српским становништвом у Возући и Завидовићима 1995.

Из Српске поручују да се Махмуљин изругује правди, те додају да он није једини који, умјесто да буде иза решетака, безбрижно живи негдје у свијету.

"Оно што све нас боли и са чим се не можемо сложити јесте да човјек који је био дио одреда који је починио страшне злочине на Озрену данас живи нормалан живот и вјероватно се смије свим жртвама и свему ономе што се десило те 1995. године", рекла је за "Независне новине" Исидора Граорац, предсједница Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила.

Трик за пљескавице као из најбољих ресторана

Трик за пљескавице као из најбољих ресторана

Чињеница је, додаје она, да Суд БиХ, који га је пресудио, већ три године "не чини апсолутно ништа да би се тај злочинац вратио у БиХ и нашао  иза решетака".

"Очигледно да нису све жртве третиране на исти начин, јер да је то случај тај човјек не би могао ни да напусти БиХ и већ одавно би се налазио тамо гдје треба да буде. Сакиб Махмуљин није иза решетака, али он, нажалост, није једини. Постоје многи који се налазе у свјетским метрополама, а давно су требали да су иза решетака, и то не за минорне казне, на колико је он пресуђен. Али ми живимо у БиХ која није ишла путем помирења, нити путем да одговарају сви они који су окрвавили своје руке", поручила је Граорац.

Подсјетимо, Суд БиХ је 28. новембра 2022. године издао наредбу за расписивање међународне потјернице за Махмуљином након што се није јавио на издржавање казне. Након расписивања међународне потјернице, Суд БиХ је послао и замолницу Турској за изручење осуђеног Махмуљина. Он, међутим, још није изручен.

Ђоковић открио шта је са повредом:

Ђоковић открио шта је са повредом: "Десио се малер"

Виктор Нуждић, вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих цивила, сматра да неизручивање Махмуљина представља изругивање правди, поготово када се има у виду како су страдали српски цивили и заробљени припадници Војске Републике Српске на Озрену. Оцијенио је, притом, да се представници надлежних институција БиХ само декларативно залажу да сви починиоци злочина морају одговарати.

Подсјетимо, у августу 2022. године су из Суда БиХ рекли да Махмуљин није упућен на издржавање казне с обзиром на то да се, према обавјештењу које је доставио његов адвокат, "налази на лијечењу у Турској".

Данас, три године касније, нити се зна гдје се осуђени ратни злочинац налази, нити има наде да ће се он појавити иза затворских зидина.

Међународна полицијска агенција Интерпол расписала је 29. новембра 2022. године црвену Интерполову потјерницу за Махмуљином.

Ауто спектакл на Рајској плажи

Ауто спектакл на Рајској плажи

Потјерница је расписана након што је Дирекција за координацију полицијских тијела БиХ добила наредбу Суда БиХ да за Махмуљином буде расписана међународна потјерница, која је унесена у систем и постала доступна свим земљама чланицама Интерпола. Он је Суду БиХ требало да приступи 23. новембра 2022. како би преузео упутни акт за ступање на издржавање казне.

Апелационо вијеће Суда БиХ осудило је у априлу 2022. године Махмуљина на јединствену казну затвора од осам година за злочине почињене 1995. у Возући и Завидовићима.

Гњатић: Наши захтјеви су јасни, тражимо повећање плата свим радницима

Гњатић: Наши захтјеви су јасни, тражимо повећање плата свим радницима

Махмуљин је осуђен за ратни злочин против цивилног становништва на једну годину, за ратни злочин против рањеника и болесника на годину и шест мјесеци, и за ратни злочин против ратних заробљеника на шест година и шест мјесеци затвора, те му је изречена јединствена казна од осам година. Ово је коначна пресуда на коју не постоји могућност жалбе.

Суђење Махмуљину је почело у марту 2016. Суд БиХ га је у првостепеном поступку прогласио кривим и осудио на 10 година затвора јер није спријечио и казнио злочине које су починили припадници Одреда "Ел-Муџахедин", јединице из састава Трећег корпуса којима је био директно надређен.

Апелационо вијеће Суда БиХ је у септембру 2021. уважило Махмуљинову жалбу и укинуло првостепену пресуду којом је осуђен на 10 година затвора, а крајем новембра 2021. почео је обновљени поступак, који је, дакле, завршен у априлу 2022.

Пратите нас и путем Вибера