Већина грађана Српске није за улазак у ЕУ

Гдје је Златан Клокић потрошио десетине милиона марака?

  • Извор: АТВ
  • 03.11.2023. 19:42

Велика већина грађана Републике Српске не подржава улазак БиХ у Европску унију. Тек 18 одсто испитаних потпуно подржава ту идеју.

Подаци су то истраживања јавног мњења агенције Метрикс. 

Ради се о узорку од 1.200 испитаника просјечне старости 47 година. Испитивање је наручило Министарство за европске интеграције и међународну сарадњу. И то је по свему судећи највећи домет Министарства које је за европске интеграције задужено већ 5 година.

И за тај период потрошило готово 50 милиона марака. Министар Златан Клокић ово објашњава глобалним проблемима. 

"Умногоме узрок овоме јесу нека глобална дешавања, сигурно ја на челу Министарства, Министарство нити Република Српска, сигурно нисмо могли утицати на дешавања, као што су сукоб у Украјини, сукоб у Израелу, Појасу Газе, и мислим да један од узрока резултата овог истраживања јесу ове чињенице", каже Златан Клокић, министар за европске интеграције и међународну сарадњу.

Од 50 милиона марака за 5 година, пола је отишло на представништва Републике Српске, од којих је пола у земљама Европске уније. За то вријеме, грађани поред Србије, једино Русију виде као правог пријатеља. Пошто нас Европа још неће, а ни грађани евидентно нису баш загријани, министар предлаже нова представништва, али не у Европској унији, већ на примјер у Кини. 

"Мислим да треба да се окренемо земљама у којима су нама људи партнери, који су спремни да с нама разговарају, и да се мало више окренемо истоку, а не ка западу", каже Клокић.

Већина грађана Српске не вјерује да би им улазак у Европску унију уопште побољшало живот, или не зна шта би се промијенило када би БиХ постала члан. Све то говори да овакав ресор заправо и није потребан Републици Српској. Оснивач портала Фронтал.рс Данијел Симић сматра да су покушаји успостављања добрих односа са земљама које већ 30 година немају пријатељске намјере према Српској заправо бацање пара. 

"Министарство за европске интеграције у оваквим условима када земље ЕУ истакнуте чланице, коловође УЕ, уводе санкције Републици Српској и њеним политичким представницима је реликт прошлости на који узалуд трошимо новац", каже Симић.

Све то и даље, према мишљењу министра Клокића, не говори да овакво министарство треба угасити. Сматра министар да је добро да сте близу оних који вам не мисле добро, како бисте чули какве нападе даље спремају, па да припремите своје даље дјеловање. Макар то слушање коштало и 10 милиона марака годишње, а напади не јењавају.  

Пратите нас и путем Вибера