Тврдње да се на било који начин, осим лабораторијском анализом, може утврдити да ли је мед фалсификат средњовјековна су празновјерја, изјавио је Марковић.
Марковић је навео да искусан пчелар може нешто да примијети али лаик не, те да не треба вјеровати савјетима на интернету.
"Нема поузданог начина или неког једноставног савјета који бих могао дати грађанима, а да би био користан. Све што се може прочитати на интернету нема научно утемељење", нагласио је Марковић.
Он је навео да је један од савјета који се најчешће помиње везан за нит меда који се не прекида, али је истакао да то није поуздан тест.
"Ако је, из неког разлога висок ниво влаге, мед може да буде рјеђи и да се прекине нит која се циједи. Можете одбацити врхунски мед ради таквог савјета, а с друге стране они који фалсификују мед наштимају да шећерни сируп има одговарајућу густину код којег се нит не прекида", објаснио је Марковић.
Према његовим ријечима, са сигурношћу се може тврдити да је мед лажан само ако нема нимало замућености односно ако је кристално прозиран да се могу најситнија слова кроз њега читати.
"Природни мед не може бити кристално прозиран ", тврди Марковић.