Svjetski šampioni

Argentini u Kataru dosuđeno pet penala: Kritičari optužuju sudije da su gurali Mesija i ekipu

• Извор: Индекс
  • 19.12.2022. 08:21

Dosad je na Svjetskom prvenstvu u Kataru za Argentinu dosuđeno pet penala. Prvi penal za Argentinu suđen je u utakmici protiv Saudijske Arabije u prvom kolu. Abdulhamid je rukama držao Paredeša u svojem kaznenom prostoru, a slovenački sudija Vinčić nakon intervencije VAR-a pokazao je na bijelu tačku. Siguran izvođač kaznenog udarca u 10. minuti bio je argentinski kapitan Mesi.

Drugi penal Argentini je suđen protiv Poljske u 3. kolu. U 36. minuti Argentina je stigla do najveće prilike, Mekalister je sjajno proigrao Alvareza koji je pucao s 10-ak metara, ali opet je Šćezni bio na mjestu. U nastavku akcije uslijedio je ubačaj na drugu stativu, gdje je bio Mesi koji je glavom promašio vrata.

Nakon udarca došlo je do kontakta Mesijeve glave i Šćeznevog dlana, a holandska sudijska postava na čelu s notornim Makkeliem je nakon pregleda snimke odlučila kako je to vrijedno penala. Fantastični Šćezni bravurozno je zaustavio udarac Mesija s bijele tačke.

Čak tri penala u nokaut-fazi

Sljedeći kazneni udarac dosuđen je protiv Holandije u četvrtfinalu. Dumfries je u jednoj akciji srušio Acunu, a s bijele tačke je pogodio Mesi. Njemu je to bio jubilarni deseti pogodak na svjetskim prvenstvima te se time izjednačio s Gabrielom Batistutom kao najbolji strijelac svih vremena na SP-ima za Argentinu.

Četvrti penal za Argentinu suđen je u utakmici protiv Hrvatske. Za to je najzaslužniji bio mladi, 21-godišnji napadač Alvarez koji je u 34. minuti iznudio jedanaesterac koji je u 1:0 pretvorio Lionel Mesi. Sudija Daniele Orsato jedanaestercem je prethodno okarakterisao sudar Alvareza i Dominika Livakovića.

Posljednji je dosuđen u jučerašnjem finalu s Francuskom. Di Maria je driblingom prošao Dembelea i ušao u šesnaesterac, a ovaj ga je srušio s leđa. Poljski sudija Simon Marciniak je bez puno razmišljanja pokazao na bijelu tačku.

• 23:20 Муззик топ 20

Музичари без "повратне спреге" (феедбацка) остају дезорјентисани и демотивисани, зато се показала потреба за емисијом као што је Муззик топ 20, која се садржајно наслања на легендарне емисије као што је био Хит месеца осамдесетих година прошлох века, кроз које су стасавали млади редитељи и други визуелни уметници док су често још као студенти режирали своје прве радове.

• 00:30 Ноћни програм