Зиди Ју

Свијет потпуно полудио за чудом од дјевојчице

  • 27.07.2025. 16:00

Пливачки свијет имао је прилику да се на планетарној смотри у Сингапуру упозна са новом сензацијом која стиже из Кине.

Говоримо о Зиди Ју, дванаестогодишњој Кинескињи, која се већ на државном првенству сврстала у свјетску пливачку елиту.

Ју се квалификовала у три дисциплине – 200 и 400 метара мјешовито, као и у дисциплини 200 метара лептир стил.

Више људи дође на славу: Дебакл пјевачице на наступу у Црној Гори

Више људи дође на славу: Дебакл пјевачице на наступу у Црној Гори

Дебитовала је у трци на 200 метара мјешовито и са временом 2:11,90 минута као 15. обезбиједила пласман у полуфинале.

Било је то више од за секунду слабије од њеног најбољег времена (2:10,63) оствареног у Шенжену у мају мјесецу, што је најбрже вријеме икада постигнуто од стране једног 12-годишњег мушког или женског пливача према подацима Свјетске акватике (бивше ФИНА).

То је био само почетак, а њено вријеме од 2:06,83 на 200 метара лептир би је позиционирало на четврто мјесто на прошлогодишњим Олимпијским играма у Паризу.

То је било пето најбрже вријеме на свијету ове године и било би довољно за златно одличје на Свјетском првенству 2024.

Што се тиче 400 метара мјешовито (4:35,53), то је пето најбрже вријеме у години. Такође би јој било довољно за четврто мјесто на ОИ, само 0,6 секунди слабије од освајачице бронзане медаље Еме Вејант из САД.

Комшије 'кољу' госте: Јагњетина 50 евра, али цијена салате посебно избезумљује

Комшије 'кољу' госте: Јагњетина 50 евра, али цијена салате посебно избезумљује

Колико су ова времена нестварна видимо приликом поређења са Канађанком Самер Мекинтош, која доминира у овим дисциплинама и може се похвалити златним одличјима (3) у Паризу.

Ју 400 метара мјешовито исплива за 15 секунди брже него што је Мекинтош са 12 година и око 12 секунди брже него Канађанка на 200 метара мјешовито.

У базену од 50 метара, 12 до 15 секунди би било око пола базена, у зависности од дисциплине.

Сјајна Кинескиња је пливањем почела да се бави са шест година и то сасвим случајно.

"Љето је било превруће, па ме је тата одвео у аква парк. Уживала сам у хладноћи воде и проводила сам доста времена у различитим базенима за дјецу. Једног дана, тренер ми је пришао и питао да ли желим да пливам брже", каже Ју.

Тренутно тренира у граду Хебеј, јужно од Пекинга. Специјализована је за дуже, техничке дисцплине, као што смо рекли, мјешовито и делфин стил.

"Моје године су тренутно предност. Надам се да ћу расти и развијати снагу у будућности. Немам појма како је такмичити се у иностранству. Заиста желим да искусим такмичење свјетског нивоа", рекла је Ју.

Тежак удес између Бањалуке и Јајца, саобраћај потпуно обустављен

Тежак удес између Бањалуке и Јајца, саобраћај потпуно обустављен

Ју често пореде са олимпијском шампионком Је Шивен, која је освојила два злата у Лондону 2012. на 200 и 400 мјешовито, али и са Џанг Јуфеи, освајачицом злата на 200 лептир у Токију 2021. године.

"Они су узори свим младим пливачима, Међутим, имам свог ближег идола, Ли Бингђије, која тренира са мном сваког дана. Обје долазимо из истог града, Баодинга. Дуго је познајем и уложила сам 200 одсто да тренирам са њом откако сам се придружила њеној елитној групи. Велико је задовољство и прилика учити од ње", истиче Ју.

Пливање не иде без потешкоћа, јер није лако ускладити обавезе на тренингу са школским задацима.

"Скоро да сам одустала прошле године од државног првенства због исцрпљености од тренинга и учења. Срећом, схватила сам да је пливање саставни дио мог живота и да не могу да одустанем", тврди Ју.

Дешавало се и раније да у тинејџерским годинама видимо сјајне резултате. На примјер, Кејти Ледецки, која је са 15 освојила злато у Лондону 2012. године.

Алзаин Тарек из Бахреина се 2015. такмичила на Свјетском првенству, иако није прошла даље од квалификација. Од тада су норме пооштрене.

На Свјетском првенству могу учествовати сви старији од 14 година, али и млађи, који су испунили квалификационе норме.

Невријеме у БиХ: Олуја бјесни у овом граду

Невријеме у БиХ: Олуја бјесни у овом граду

Иначе, Јапанка Кјоко Ивасаки је и даље најмлађа пливачица која је икад освојила злато на Играма. Имала је само 14, када је на 200 метара прсно славила у Барселони 1992. године.

Ју је најавила велике ствари, од милоште је зову "Мала сестра", а она вјерује да су најтежа времена онда кад је остварење циљева близу.

"Стално себе подсјећам да ће напоран рад сигурно донијети добре резултате", каже Ју.

Све засад иде на воденицу ове дјевојчице. Нама остаје да је пратимо и видимо колико може, најприје на Свјетском првенству у Сингапуру.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: