Бања Лука

Нинковић о горућим проблемима у граду: ''Понашају се према јавном базену, као да је њихово приватно власништво''

  • Извор: АТВ
  • 23.07.2025. 09:47

Градски олимпијски базен поново је затворио врата за посјетиоце, јер су како наводе приморани да обуставе све спортско-рекреативне активности. Како су саопштили, одлука долази након вишемјесечне, али и вишегодишње борбе са нагомиланим проблемима који из дана у дан постају све већи.

Понавља се ситуација након мјесец дана, поновно затварање базена због нагомиланиг проблема и политика. Ко највише трпи и шта је позадина његовог затварања говорио нам је у нашем Јутарњем програму Љубо Нинковић, предсједник Скупштине града Бањалука.

''У овом тренутку бих констатово да је у питању више разлога. Али прије свега не постоје они разлози које наводе ови људи који су затворили ГОП већ други пут у мјесец и по дана. Замислите сад ситуацију да нпр. директорица Дома здравља Бањалука, затвори јавно предузеће Дома здравља. То не би имало никаквог смисла. Ово што су урадили ови људи са ГОП је могу слободно рећи велики безобразлук. То није њихов објекат, већ објекат грађана Бањалуке, али имовином управља Скупштина Града. Ми смо га дали њима на управљање, што значи да можемо да га и узмемо, јер се понашају заиста бахато и неодговорно. Наводни разлози које су навели: да немају новца да плате спасилачку службу, електричну енергију, лож уље како би загријали воду на базену... И онда се питам, па чекајте људи, ми смо вама дали грант од 770.000 КМ, који сте ви потрошили за првих пола године, а требало је да обезбиједите да базен функционише коз те услове. Треба да кажем да грађани знају, да је за комплетно функционисање базена за 2024. годину било потребно 980.000 КМ, а данас смо у ситуацији да причамо  опотрошених 770.000 за само 6 мјесеци. На шта су ти људи потрошили новац?'', упитао је предсједник Скупштине града Љубо Нинковић.

Бесплатни термини приватним клубовима и сливање новца у њихове џепове

''Они користе ову ситацију како би у приватне клубове слили велику количину новца. Власник приватног пливачког клуба ''Олимп'', користи бесплатне термине на јавном базену. Драшко Станивуковић приватним клубовима даје бесплатне термине, а онда клубови наплаћују по термину у просјеку 100 КМ од родитеља, по дјетету, како би тренирали на базену који није њихов. Они су практично приватизовали јавни базен, јер је исти човјек, Миодраг Чеко, уједно и управник Градског олимпијског базена и власник приватног клуба ''Олимп''. Даје свом клубу наравно најбоље термине, штима им како је њему најпогодније, а ми му дајемо плату, ми одржавамо комплетан базен, све неопходне поправке финансира Град, а новац који долази од родитеља остаје у клубу. Тај клуб заради преко 400.000 КМ, а за закуп јавног базена дају око 8.000/9.000 КМ. Сад замислите колико они ту зараде, а при том Град Миодрагу Чеки даје и плату. Не занм како га није срамота да изађе пред медије, а још их пита 'како да вам се представим, као управник базена или као власник пливачког клуба?'', рекао је Љубо Нинковић, предсједник Скупштине града Бањалука.

Нинковић о затварању ГОБ-а: Бојим се злоупотребе

Нинковић о затварању ГОБ-а: Бојим се злоупотребе

Нинковић тврди да је затварање јавног базена само покушај скретања са 5 горућих тема у граду Бањалуци и рекао је да је тражио смјену особа задужених за руковођење базена, јер се понашају као да је ГОП њихово приватно власништво. Осим тога, Нинковић наводи да се служе и препродајом термина на Градском олимпијском базену, другим приватним пливачким клубовима из цијеле земље. Све те паре остају касама тих клубова и тако се злоупотребљава јавно добро грађана Бањалуке, истиче он.

Осим тога што су у првих 6 мјесеци потрошили су 770.000 КМ, тражили су додатних 500.000 КМ које су одобрене кроз буџет.

''Тако је, они су кроз привремена финансирања кроз првих 6 мјесеци потрошили 770.000 КМ, онда је градоначелник када смо усвајали буџет предложио још 500.000 КМ за базен. Ми смо то апсолутно усвојили, сматрајући да је потребно јер знамо да ниједан олимпијски базен тих размјера не може да буде одржив од самофинансирања. Али када градоначелник каже 'знате, они су скинули нешто базену', онда морамо рећи да апсолутно лаже, јер ми нисмо ништа скинули на градски олимпијски базен, него за јавно предузеће. А имате сада једну битну чињеницу: да јавно предузеће, поред ГОБ, има још објеката који функционишу у оквиру тог јавног предузећа. То је 'Аквана', односно 'Аквапарк' који је у Борику, који и данас функционише. Имате и угоститељство као једну грану дјелатности у самом јавном предузећу, које апсолутно функционише. И онда се питам, зашто нису затворили 'Аквапарк'? Или изнајмљивање простора? Зашто нису угасили комплетно јавно предузеће, а не само затворили Градски олимпијски базен?

У дуговима 1,5 милиона КМ

''Дакле они су према извјештају АПИФ-а, тренутно у дугу преко милион и по КМ. Ово руководство и поред оних 5 милиона које смо им дали као кредит прије 2 године, је успјело да задужи јавно предузеће преко милион и по КМ. То нам само показује да се не понашају према том предузећу како смо очекивали и видљиво је да ако ово јавно предузеће настави са постојећим руководством, доћи још у веће проблеме'', изјавио је предсједник Скупштине града Бањалука, Љубо Нинковић.

Нинковић истиче да је сваљивање кривице на Скупштину града Бањалука, поновљени сценарио којим се користе људи неспособни да се носе са проблемом који су сами проузроковали.

''Па видите, за своју неспособност морају наћи некога кога ће окривити. То је позната матрица градоначелника коју користи 4 године. За све оно што не зна да ријеши, криви скупштину. Па ево имате и ситуацију око јавне расвјете, погледајте шта смо добили. Сада се кајем што сам дигао руку да подржим то, када сам видио да је он спреман да да  35 милиона хрватској фирми'', рекао је Нинковић, предсједник Скупштине града Бањалука.

Нинковић: Криминал и злоупотребе стоје иза затварања Градског олимпијског базена

Нинковић: Криминал и злоупотребе стоје иза затварања Градског олимпијског базена

За јавну расвјету тендер добила хрватска фирма

Осим овога, Бањалука има још неколико горућих проблема. Предсједника Скупштине града смо питали и о јавној расвјети у Бањалуци, за коју је тендер добила, ни мање ни више, фирма уз Загреба. Како то да баш ниједна српска фрима не испуњава услове тендера, зачудило је Бањалучане.

''То врло озбиљна ствар. Ми смо тада добили информацију да треба да се замјени јавна расвјета по ЕСКО моделу, што подразумијева уштеде, нова расвјетна тијела итд. Размишљајући да не постоји разлог да не подржимо, подржали смо приједлог, не знајући да у позадини стоји све ово. Тек када смо видјели колико је градоначелник предвидио новца, која је то бројка расвјетних тијела, говоримо о 35 милиона које ће дати хрватској фирми, за 20.000 расвјетних тијела, ми смо тек тада схватили шта смо урадили. Дали смо овом човјеку могућност да тендер даје хрватској фирми, да нам се борци који су дали најсветије у животу ''окрећу у гробу''... Заиста сам се покајао. Он је елиминисао све фирме из Републике Српске тако што је поставио услов да морају имати 60 милиона КМ промета, како би могли да учествују у тендеру. То је аутоматски фаворизовало фирму из Загреба, и он је просто омогућио тој фирми да несметано добије тај посао. Овим путем позивам градоначелника, ако заиста жели да покаже колики је патриота, колико води рачуна о грађанима Бањалуке и Републике Српске, нека упути данас приједлог одлуке о поништењу ове одлуке. Спреман сам исти дан заказати сједницу и гласати за такву одлуку да поништимо донесену одлуку, која је заиста погубна за грађане Бањалуке, прво - јер 35 милиона дајемо хрватској фирми, а друго - због могућности малверзација. Позивам га да се изјасни да ли је спреман да поништи ову одлуку'', рекао је господин Нинковић.

Нинковић: У највећем буџету у историји Бањалуке мора бити новца за веће плате у вртићима

Нинковић: У највећем буџету у историји Бањалуке мора бити новца за веће плате у вртићима

Нехумано опхођење према псима у азилу на Мањачи

Град се суочава са још једним проблемом који је у посљедњих неколико дана заиста згрозио грађане Бањалуке, али и шире. У питању је неодговорно опхођење према псима који бораве у азилу на Мањачи. На интернету су освануле фотографије заиста катастрофалног стања у којем се животиње налазе, да су о свему бригу морали преузети волонтери. Треба да кажемо да је тим поводом из буџета издвојено око 220.000 КМ, како би се ријешио проблем. Чак се и предсједник Републике Српске, Милорад Додик, понудио да помогне.

''Основни задатак Града је да сакупи напуштене животиње и псе луталице и одведе их у азил који ће им обезбиједити адекватну бригу. Изгледа да ни за то нису способни. Сви смо видјели немиле сцене и увјерили се да се не води рачуна о животињама. Изгледа да се градоначелник исто понаша и према животињама и људима. Јер кад видите шта ради са ових 35 милиона и колико је спреман да жртвује све Бањалучане, како би добио могућност да манипулише тим тендером, онда је потпуно јасно да о животињама неће ни да размишља. Хвала предсједнику Републике јер је препознао да је ово озбиљан проблем, ти пси спавају у заиста нехуманим условима. Јуче је обавио разговор са волонтерима, јер да није њих ово стање на Мањачи би било много горе. Већ данас почињу радови на рјешавању тог проблема. Видите у какву се ситуацију град довео, када предсједник Републике мора да се укључи у рјешавање једног локалног проблема. Градоначелник је само фотографијама покушао да маскира ситуацију, али безуспјешно и то видимо по реакцијама волонтера који се заиста труде да помогну животињама'', закључује предсједник Скупштине града Бањалука, Љубо Нинковић.

Пратите нас и путем Вибера