Потврђено је присуство вируса Западног Нила код комараца у Београду.
Лабораторија ЈКП "Градска чистоћа" потврдила је присуство вируса Западног Нила у три узорка комараца изловљених на територији Београда, конкретно на Чукарици и Палилули.
Како су из ЈКП Градска чистоћа навели, у овим општинама ће бити појачани третмани сузбијања одраслих јединки комараца.
"За ларве ових комараца је карактеристично да се развијају у водама богатим органском материјом, какве се срећу у каналима на територији наведене двије општине. Поред тога, ове ларве се развијају и у воденим стаништима које је направио човјек, као што су септичке јаме, саксије, канте и бурад с водом, олуци, аутомобилске гуме, фонтане, украсна језера и томе слично. Из тог разлога апелујемо на грађане да у циљу смањења бројности ових комараца редовно са својих имања уклањају предмете и посуде у којима се може задржавати вода, као и да редовно чисте олуке и празне септичке јаме", написали су у саопштењу.
Директор ЈКП "Градска чистоћа" Марко Попадић позвао је суграђане да сада покажу додатан степен одговорног понашања.
"Молимо суграђане да се понашају савјесно, да обавезно користе репеленте, мрежице против комарца и да избјегавају боравак напољу током периода највеће активности ових инсеката што је у термину од 19.00 до 24.00 часа, када и наше екипе спроводе акције сузбијања комараца. Појава вируса Западног Нила је била очекивана. Нажалост, наше сумње су се обистиниле и зато апелујем на суграђане да буду опрезни и не занемарују симптоме, те да се обавезно јаве љекару усљед појаве високе температуре, главобоље, малаксалости или осипа у предјелу грудног коша", истакао је директор ЈКП "Градска чистоћа".
Он је упозорио да свако ометање акција сузбијања комараца доводи у опасност здравље свих Београђана.
Шта је вирус Западног Нила
Грозница Западног Нила (ГЗН) је вирусно обољење из групе зооноза, које се на људе преноси убодом зараженог комарца. Узрочник је вирус грознице Западног Нила, који је први пут изолован и идентификован у области Западни Нил у Уганди 1937. године.
Вирус може да зарази људе, птице, комарце, коње и друге сисаре.
Вирус Западног Нила се не преноси са човјека на човјека, а у ријетким случајевима инфекција може да се пренесе преко трансфузије заражене крви, трансплантацијом ткива и органа и са мајке на дијете (током трудноће и дојења).
Како се грозница Западног Нила манифестује код људи
Симптоми грознице Западног Нила код људи се јављају за 3 до 14 дана након убода зараженог комарца.
Код око 80 одсто инфицираних особа болест протиче асимптоматски, око 20 одсто има благу клиничку слику у виду грознице, главобоље, мучнине, повраћања, ређе отока лимфних жлијезда или осипа на кожи, а код једног од 150 инфицираних долази до развоја тешке клиничке слике, односно неуроинвазивног облика болести - упале мозга и можданица. Тада у клиничкој слици доминирају поред грознице и главобоље, укоченост врата, дезоријентација, кома, тремор, конвулзије, мишићна слабост и парализа.
Инфекција овим вирусом, за који не постоји специфична терапија, доводи до доводи до стварања имунитета.