Potvrđeno je prisustvo virusa Zapadnog Nila kod komaraca u Beogradu.
Laboratorija JKP "Gradska čistoća" potvrdila je prisustvo virusa Zapadnog Nila u tri uzorka komaraca izlovljenih na teritoriji Beograda, konkretno na Čukarici i Paliluli.
Kako su iz JKP Gradska čistoća naveli, u ovim opštinama će biti pojačani tretmani suzbijanja odraslih jedinki komaraca.
"Za larve ovih komaraca je karakteristično da se razvijaju u vodama bogatim organskom materijom, kakve se sreću u kanalima na teritoriji navedene dvije opštine. Pored toga, ove larve se razvijaju i u vodenim staništima koje je napravio čovjek, kao što su septičke jame, saksije, kante i burad s vodom, oluci, automobilske gume, fontane, ukrasna jezera i tome slično. Iz tog razloga apelujemo na građane da u cilju smanjenja brojnosti ovih komaraca redovno sa svojih imanja uklanjaju predmete i posude u kojima se može zadržavati voda, kao i da redovno čiste oluke i prazne septičke jame", napisali su u saopštenju.
Direktor JKP "Gradska čistoća" Marko Popadić pozvao je sugrađane da sada pokažu dodatan stepen odgovornog ponašanja.
"Molimo sugrađane da se ponašaju savjesno, da obavezno koriste repelente, mrežice protiv komarca i da izbjegavaju boravak napolju tokom perioda najveće aktivnosti ovih insekata što je u terminu od 19.00 do 24.00 časa, kada i naše ekipe sprovode akcije suzbijanja komaraca. Pojava virusa Zapadnog Nila je bila očekivana. Nažalost, naše sumnje su se obistinile i zato apelujem na sugrađane da budu oprezni i ne zanemaruju simptome, te da se obavezno jave ljekaru usljed pojave visoke temperature, glavobolje, malaksalosti ili osipa u predjelu grudnog koša", istakao je direktor JKP "Gradska čistoća".
On je upozorio da svako ometanje akcija suzbijanja komaraca dovodi u opasnost zdravlje svih Beograđana.
Šta je virus Zapadnog Nila
Groznica Zapadnog Nila (GZN) je virusno oboljenje iz grupe zoonoza, koje se na ljude prenosi ubodom zaraženog komarca. Uzročnik je virus groznice Zapadnog Nila, koji je prvi put izolovan i identifikovan u oblasti Zapadni Nil u Ugandi 1937. godine.
Virus može da zarazi ljude, ptice, komarce, konje i druge sisare.
Virus Zapadnog Nila se ne prenosi sa čovjeka na čovjeka, a u rijetkim slučajevima infekcija može da se prenese preko transfuzije zaražene krvi, transplantacijom tkiva i organa i sa majke na dijete (tokom trudnoće i dojenja).
Kako se groznica Zapadnog Nila manifestuje kod ljudi
Simptomi groznice Zapadnog Nila kod ljudi se javljaju za 3 do 14 dana nakon uboda zaraženog komarca.
Kod oko 80 odsto inficiranih osoba bolest protiče asimptomatski, oko 20 odsto ima blagu kliničku sliku u vidu groznice, glavobolje, mučnine, povraćanja, ređe otoka limfnih žlijezda ili osipa na koži, a kod jednog od 150 inficiranih dolazi do razvoja teške kliničke slike, odnosno neuroinvazivnog oblika bolesti - upale mozga i moždanica. Tada u kliničkoj slici dominiraju pored groznice i glavobolje, ukočenost vrata, dezorijentacija, koma, tremor, konvulzije, mišićna slabost i paraliza.
Infekcija ovim virusom, za koji ne postoji specifična terapija, dovodi do dovodi do stvaranja imuniteta.