U cilju objektivnog i potpunog informisanja javnosti, oglasili su se i iz Republičke uprave za inspekcijske poslove, čije saopštenje prenosimo u potpunosti.
U cilju objektivnog i potpunog informisanja javnosti o postupku inspekcijskog nadzora u vezi sa rušenjem objekta „Kajak terase“, prije svega naglašavamo da republička urbanističko-građevinska inspekcija niti jednim svojim aktom nije preispitivala mjere urbanističko-građevinske inspekcije Grada Banjaluka, kojima je naloženo rušenje objekta „Kajak terase“.
Postupanje ovog organa prema inspekciji Grada Banjaluka odnosilo se isključivo na pravilnu primjenu odredaba Zakona o inspekcijama kao procesnog zakona, u provođenju procedure fizičkog obilježavanja zabrane na predmetnom objektu, a u skladu sa Pravilnikom o načinu obilježavanja zabrana izrečenih u postupku inspekcijskog nadzora. Nisu tačne izjave koje su plasirane u javnost da je ovaj organ donio Rješenje kojim je naloženo inspekciji Grada Banjaluka da izvrši uklanjanje trake sa objekta „Kajak terase“, te takav akt ni ne postoji.
Kao što je javnost već upoznata, rješenjem Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske od 10.03.2021. godine, Rješenje urbanističko-građevinske inspekcije Grada Banjaluka od 09.02.2021. godine, a kojim je naloženo rušenje objekta „Kajak terase“ poništeno je i vraćeno na ponovni postupak i odlučivanje prvostepenom organu.
Poništavanjem prvostepenog rješenja, prestao je da postoji pravni osnov za obilježavanje zabrane na predmetnom objektu. Odredbom člana 9. stav 1. tačka a) Pravilnika o načinu obilježavanja zabrana izrečenih u postupku inspekcijskog nadzora propisano je da se privremeno ili trajno skidanje sredstava označavanja zabrane vrši u slučaju ukidanja ili poništenja akta kojim je izrečena mjera zabrane, odnosno u drugim slučajevima prestanka pravnog dejstva akta kojim je izrečena mjera zabrane. Pored toga u smislu člana 2. pomenutog Pravilnika obilježavanje službenom trakom se može vršiti samo na osnovu izvršnog rješenja inspektora, a nikako prije nego što rješenje stekne takvo svojstvo. Obzirom da je navedeno Rješenje prvostepenog organa poništeno, isto niti u jednom momentu nije bilo izvršno.
Aktom od 20.04.2021. godine urbanističko-građevinska inspekcija Grada Banjaluka obavijestila je ovaj organ da je postupajući po drugostepenom Rješenju Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, u ponovljenom postupku inspekcijskog nadzora, dana 14.04.2021. godine donijela novo Rješenje kojim je naloženo rušenje objekta „Kajak terase“. Kao što se i navodi u samom Rješenju urbanističko-građevinske inspekcije Grada Banjaluka, protiv istog se može izjaviti žalba drugostepenom organu, što je subjekt kontrole i učinio, te ni ovo rješenje još uvijek po zakonu nije postalo izvršno.
Dakle, i u slučaju ponovljenog postupka, Rješenje urbanističko-građevinske inspekcije Grada Banjaluka nije postalo izvršno, te samim tim, a u skladu sa odredbama Pravilnika o načinu obilježavanja zabrana izrečenih u postupku inspekcijskog nadzora, na predmetnom objektu u ovoj fazi upravnog postupka nije mogla „ostati“ oznaka zabrane.
Obzirom na navedeno, republička urbanističko-građevinska inspekcija dopisom je ukazala inspekciji Grada Banjaluka na odredbe Pravilnika o načinu obilježavanja zabrana izrečenih u postupku inspekcijskog nadzora i činjenicu da se obilježavanje službenom trakom može vršiti samo na osnovu izvršnog rješenja inspektora, što još uvijek nije slučaj.
Po žalbi subjekta kontrole na novo Rješenje urbanističko-građevinske inspekcije Grada Banjaluka, odlučivaće resorno ministarstvo kao nadležni drugostepeni organ, te bilo kakve tvrdnje o tome da republička urbanističko-građevinska inspekcija sprečava rušenje predmetnog objekta, nemaju osnova niti zakonsko uporište, jer ovaj organ o tome i ne odlučuje.
Inspektori jedinica lokalne samouprave, bez obzira o kojoj opštini ili gradu je riječ, obavezni su u svom radu da se pridržavaju procedura propisanih Zakonom o inspekcijama i pripadajućim podzakonskim aktima, jer im je upravo po tom zakonu i povjereno vršenje poslova iz nadležnosti Inspektorata Republike Srpske. U slučaju kada se inspektor jedinice lokalne samouprave ne pridržava odredaba ovog zakona, njegovih podzakonskih akata i drugih materijalnih propisa ovaj organ ima ovlašćenje da mu oduzme saglasnost. Takođe, dužni smo ukazati da u važećim propisima ne postoji akt kao što je licenca za obavljanje inspekcijskog nadzora, a što pojedinci iznose u javnosti.