Када је прије пет година сјео у фотељу градоначелника Бањалуке, Драшко Станивуковић је у Градској управи затекао 733 радника. Убрзо након његовог доласка, око педесеторо је отишло – неки јер су били уговорно везани за претходног градоначелника, други због, како тврде у Синдикату управе, мобинга коме су били изложени.
А онда је, кажу, почело масовно запошљавање подобних, а не способних.
"Желим да подсјетим, за пет година из Градске управе близу 150 људи је отишло у пензију, па долазимо до тога да је Станивуковић, уколико и он сам тврди да има 800 радника, примио 300 радника. Према званичним информацијама, које су изнијели одборници Дијана Јешић и Драган Лукач, они су изнијели да према подацима Пореске управе и Фонда ПИО у Градској управи има 1.500 запослених", каже Божо Марић, предсједник Синдиката управе Републике Српске.
Упркос званичним подацима, Станивуковић све ово негира. Тврди да у Управи није било запошљавања, осим за неколико десетина ватрогасаца.
"Све вам је евидентно по просјечној плати. Ви када узмете средства која се издвајају за плате, подијелите, добијете потпуно јасно, али немојте да дијелите збир плата људи који раде у Центру за социјални рад... Дакле, то су институције. Ако причате о Градској управи, онда је број радника онај који је у посљедњих пет, 10, 15 година. Са амплитудама. Које су то амплитуде, уважена драга новинарко? То су амплитуде гдје смо ми запослили 30 до 40 ватрогасаца", рекао је Станивуковић.
И док Станивуковић и даље негира, Синдикат поручује – стварност је другачија, а градоначелник обмањује јавност. Увјеравају да је цифра од 800 радника који су вишак тачна, те да се тај податак лако може провјерити. У међувремену, платни спискови расту, а одговорност нико не преузима.