Најновији случај разоткривања преваре са социјалним давањима шокирао је Аустрију: наиме, 61-годишњак је годинама примао ову помоћ, а возио је поршеа и љетовао на Тајланду. Откривен је тек након дојава из његовог комшилука.
Марио Кениг, координатор Радне скупине за сузбијање превара са социјалним накнадама у аустријској савезној покрајини Штајерској, каже да је ово један од најгорих случајева социјалне преваре у посљедњих неколико година. У средишту скандала налази се 61-годишњи мушкарац из Граца који се годинама лажно представљао као особа с озбиљним здравственим проблемима, док је у стварности водио раскошан живот – укључујући луксузне аутомобиле, монденска љетовања, те забаве и рекреацију, пише портал "Независне".
Након дојаве, истражитељи посебне радне групе „СОЛБЕ“ анализирали су бројне доказе. Међу њима су били видеозаписи на којима мушкарац без потешкоћа подиже тешке предмете, фотографије из егзотичних дестинација, као и свједочанства људи који су познавали његов свакодневни живот. Све то било је довољно да се раскринка лажна слика немоћног човјека који је примао скупе социјалне накнаде за његу и инвалидитет.
„Тај случај је био невјеројатно дрзак. Ријетко се виђа такав ниво лажирања и овако висока штета“, рекао је Кениг и нагласио да не завршава сваки случај са спектакуларним открићима, али да су све облике преваре схватају једнако озбиљно.
Међу актерима ових превара, неријетко су били и држављани БиХ. Најновији случај је од прије 15 дана када је држављанин БиХ осуђен јер је пет година примао помоћ за незапослене, а живио у БиХ. У марту мјесецу држављанин Босне и Херцеговине пријављен је јавном тужилаштву у Инзбруку након што је више од 14 година варао аустријски Фонд за пензијско осигурање и тако инкасирао више до 100.000 евра.
Ипак, један од најзанимљивијих случајева из БиХ ове године је када је држављанин Босне и Херцеговине примао 1.250 евра минималне социјалне помоћи мјесечно, док је истовремено уносно изнајмљивао неколико станова у БиХ. Штета за пореске обвезнике процијењена је на 100.000 евра.
Наравно, све ово нису изоловани случајеви. Према подацима аустријске криминалистичке канцеларије, само прошле године обрађено је 515 предмета који су укључивали све облике социјалне преваре – од лажног пријављивања пребивалишта, прикривања боравка у иностранству, до лажног приказивања здравственог стања.
Један од најупечатљивијих случајева остао је случај пара из Штајерске који се чак 13 пута вјенчавао и разводио – све с циљем да жена може наставити примати пензију као удовица.
„Ови случајеви показују да социјална преваре се јављају у свим облицима. Али, оно што се никад не смијемо заборавити јесте чињеница да се ту заправо ради о јавном новцу – новцу свих нас“, закључио је Кениг.
Аустријске власти настављају јачати контроле и позивају грађане да пријаве сумњиве случајеве, јер – како се показало – понекад управо анонимна дојава може спријечити године злоупотребе.