Ustavnopravna komisija

Dogovoren Zakon o krivičnom postupku BiH

  • 03.09.2018. 13:25

Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojila je danas amandmane na Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Krivičnom postupku BiH, čije je usvajanje potrebno kako bi se sprovela odluka Ustavnog suda BiH.

Predsjedavajući Komisije Halid Genjac, koji je predlagač ovog zakona, istakao je da je riječ o kompromisnim rješenjima kojima su prethodili dugi razgovori. 

"Mislim da smo pronašli kompromis da se sprovede odluka Ustavnog suda BiH u smislu preciziranja rokova i jasnoće norme u vezi sa primjenom specijalnih istražnih radnji, a istovremeno da zadržimo kapacitet i integritet pravosuđa BiH na svim nivoima u potrebi borbe protiv organizovanog kriminala, korupcije, posebno protiv međunarodnog kriminala", rekao je Genjac. 

Prema njegovim riječima, usvojeni amandmani čine Prijedlog zakona kvalitetnijim, norme preciznijim i jasnijim, a specijalne istražne radnje određenijim u smislu rokova i okolnosti. 

Genjac je uvjeren da će Dom naroda, možda već u utorak, 11. septembra, usvojiti Prijedlog zakona zajedno sa amandmanima, koje kao predlagači odvojeno potpisuju klubovi hrvatskih i srpskih delegata u Domu naroda. 

Bariša Čolak iz Kluba hrvatskih delegata u Domu naroda precizirao je da se amandmani odnose na imunitet svjedoka i rokove trajanja istrage, odnosno podizanje optužnice. 

"Ustavni sud je vrlo jasno upozorio kada je riječ o imunitetu svjedoka da se mora precizirati za koja krivična djela se može propisati imunitet, kao i za koja se krivična djela kad svjedoči. Mi smo sad to ograničili da se imunitet ne može dati za krivična djela za koja je propisana kazna zatvora od 10 godina i više, jer u tom slučaju svjedoku bi se imunitet mogao dati i za najteže oblike krivičnih djela kako što su povreda međunarodnog prava, u šta spadaju vrlo teška krivična djela", objasnio je Čolak. 

Prema njegovim riječima, kada je u pitanju okončanje istrage i podizanje optužnice to je sad ograničeno, s tim što je istraga produžena za još šest mjeseci, odnosno godinu dana, tako da se istraga mora okončati u roku od 18 mjeseci ili najkasnije u roku od dvije godine i šest mjeseci. 

"Ako ne bude okončana u tom roku, istraga se smatra obustavljenom, s tim da ako se pronađu novi dokazi ona se može otvoriti već narednog dana", objasnio je Čolak i dodao da je u skladu sa ovim ograničen i rok za podizanje optužnice. 

Čolak je ocijenio da je sa danas usvojenih pet amandmana ispoštovana odluka Ustavnog suda BiH i da je moguće da izmjene i dopune Zakona o krivičnom postupku budu usvojene iduće sedmice. 

On je objasnio da, ukoliko Dom naroda usvoji danas usaglašena rješenja, Predstavnički dom može istog dana da ih usvoji po hitnoj proceduri, čime bi bilo izbjegnuto formiranje komisija za usaglašavanje tekstova zakona i održavanje još po jedne sjednice oba doma. 

Dragutin Rodić iz Kluba srpskog naroda ocijenio je da su usvojeni amandmani, u kojima su sadržana rješenja za koja se ranije zalagao ovaj klub, na tragu odluke Ustavnog suda BiH da se dođe do jasnih i konzistentnih stavova. 

"Mislim da je put razgovora i pregovora koji je prethodio dogovoru kvalitetnog rješenja u vezi sa ovim zakonom put kako treba raditi", istakao je Rodić i najavio podršku Kluba srpskog naroda ovim rješenjima. 

Na dnevnom redu Ustavnopravne komisije Doma naroda bili su i Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o krivičnom postupku BiH koji je ranije usvojio Predstavnički dom, te Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o krivičnom postupku koji je predložio Klub hrvata u Domu naroda. 

Prijedlog Predstavničkog doma dobio je podršku Ustavnopravne komisije, ali će konačnu odluku o njemu donijeti Dom naroda nakon što se izjasni o danas usaglašenom Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o krivičnom postupku BiH. 

Radi pojednostavljivanja parlamentarnih procedura, Klub delegata iz hrvatskog naroda povući će svoj Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o krivičnom postupku. 

Rok Ustavnog suda BiH za sprovođenje odluke u vezi sa Zakonom o krivičnom postupku istekao je u decembru prošle godine, kao i dodatnih šest mjeseci koliko je Ustavni sud dao parlamentu BiH za usklađivanje zakona sa ovom odlukom. 

Sa dnevnog reda sjednice Ustavnopravne komisije skinuti su Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o deminiranju u BiH, izvještaj o zaštiti ličnih podataka u BiH za 2017. godinu, te informacija o radu Tužilaštva BiH za prošlu godinu.

  • 12:15 Аутошоп магазин (Р)

    За љубитеље аутомобилизма, ауто тржишта и најновијих информација о вашем љубимцу.

  • 12:40 Емисија: Народ прича (Р)

    Ауторска путописно-репортажна емисија новинарке Биљане Стокић.

  • 13:10 Емисија: Енерго клуб (Р)

    Релевантне актуелности из области производње електричне енергије.

  • 13:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 14:00 Емисија: Ћирилица (Р)

    Провокативна питања и још провокативнији одговори, бујица опречних ставова и речи, теорије и докази, неоткривено – све носи уреднички потпис Марића који на интересантан начин сучељава различита мишљења и огољава стварност.