Мирно отцјепљење Републике Српске није толико страна идеја у ФБИХ показују најновија истраживања јавног мњења. Оно што је свакако страно јесте идеја "јединствене БиХ", а грађани су рекли да немају повјерења у лидере другог ентитета.
Опцију мирног отцјепљења Републике Српске, ако нема друге алтернативе, подржава 42 одсто становника Кантона Сарајево, показују резултати истраживања јавног мњења које је радила агенција "Metrics".
"Опцију мирног отцјепљења Републике Српске, ако нема друге алтернативе, подржава 42% становника Кантона Сарајево (40% је за то да се спријечи по сваку цијену), те 45% становника Унско-санског кантона. Већина становника ХНК (50%) каже да отцјепљење треба спријечити по сваку цијену, а слиједи их ЗДК са 40%", наводи се у анализи.
Од 1.300 испитаника, колико је обухватило ово истраживање, само 14 одсто сматра да ће БиХ у наредних пет година бити јединствена, 58 одсто сматра да ће опстати тренутно уређење, седам одсто сматра ће бити већа независност ентитета, док 21 одсто није имало одговор на ово питање.
О повјерењу тренутним лидерима ФБиХ говори и то да 44 одсто грађана Федерације неће да се изјасни (20 одсто) или сматра да нико (24 одсто) нема могућности да се "одупре нападима на уређење и институције БиХ."
Коалицији СДА и ДФ дају 30 одсто, док је Тројка на 26.
Истраживање показује да се у другом ентитету још увијек уздају у страну интервенцију, па "Шмита и међународну заједницу" сматрају за најјачи политичку страну у кризи".
"45 одсто испитаника види "Кристијана Шмита и међународну заједницу" као јачу политичку страну у актуелној политичкој кризи у БиХ, док 35 одсто сматра да су то "пробосанске политичке опције". 11 одсто у ФБиХ мисли да је то Милорад Додик и коалиција док 9 одсто нема мишљење", наводи агенција.