Најстарији младожења који је стао на "луди камен" у Бањалуци у првој половини ове године имао је 82 године, а његова невјеста је три године млађа, рођена 1946. године.
У првој половини прошле године најстарији младожења имао је чак 91 годину, док је његова изабраница била 70-годишњакиња, показују подаци Градске управе о закљученим браковима за прву половину ове и прошле године, пише портал "Независне".
У поређењу двије узастопне године, примјетан је благи пад броја склопљених бракова.
Наиме, од почетка јануара до краја јуна ове године судбоносно "да" изговорило је 296 парова, док их је у истом периоду лани било 327.
С друге стране, брак су склапали и они на почетку пунољетства.
Тако је у 2024. години вјенчан један пар у којем је млада била рођена 2005, а младожења 2004. године. У овој години најмлађи пар који је ступио у брак чинили су супружници, обоје рођени 2004. године.
Бракови се, осим у службеним просторијама, како наводе за "Независне новине" из Градске управе, све чешће склапају и на локацијама по избору младенаца.
Током првих шест мјесеци 2025. године, изван службених просторија - попут ресторана или других свечаних сала - склопљена су 34 брака, док је годину раније забиљежено 35 таквих вјенчања.
Ипак, највећи број бракова и даље се закључује у оквиру Музеја савремене умјетности и атријума Градске управе Бањалука. У тим просторима ове године вјенчана су 262 пара, док их је у истом периоду 2024. године било тачно 327 - што значи да су сви бракови те године склопљени у службеним просторијама, док су изван њих одржани само ријетки, али посебно организовани обреди.
Када је ријеч о надокнади за вјенчања изван матичних просторија, она у 2025. години износи 200 КМ, што је иста цијена као и претходне године. У ову цијену урачуната је накнада за излазак матичара на терен и реализацију церемоније ван стандардних просторија.
Иако број бракова биљежи благи пад, подаци показују да љубав не познаје ни године, ни границе јер се пред матичара једнако одлучују стати и најмлађи и најстарији становници Бањалуке.