Опрез

Љекари упозорили: Пацијенти који су имали инфаркт у ризику због врућина

  • 27.06.2025. 09:16

Топлотни талас који је захватио Републику Српску не јењава, а према прогнозама метеоролога, високе температуре потрајаће и у наредним данима, због чега љекари апелују на грађане да предузму мјере опреза, посебно када је ријеч о кардиоваскуларним болесницима, али и д‌јеци.

Високе температуре посебно неповољно утичу на кардиоваскуларне болеснике, упозорава Душко Вулић, кардиолог и национални координатор за превенцију кардиоваскуларних болести у Републици Српској.

Он истиче да топлотни таласи могу погоршати здравствено стање хроничних болесника, те да је важно да се на вријеме предузму мјере заштите.

"Прва препорука је да се избјегавају изласци у најтоплијем дијелу дана. Активности треба обављати у раним јутарњим сатима, до 11 часова, или увече када температуре падну", рекао је Вулић.

Посебну пажњу, додаје, треба обратити на пацијенте који су претрпјели инфаркт и који редовно узимају терапију.

Оборени рекорди за апсолутну максималну температуру у јуну

Оборени рекорди за апсолутну максималну температуру у јуну

"Код неких болесника може доћи до пада крвног притиска због комбинације лијекова и високих температура, па у тим случајевима коригујемо терапију у договору са љекаром. Осим тога, неопходно је редовно уношење довољне количине течности", истакао је Вулић.

Иако се физичка активност генерално препоручује, Вулић савјетује да се у данима екстремне врућине она сведе на минимум или потпуно избјегне.

"Уколико чак и здрава особа осјети стезање у грудима, отежано дисање, слабост или малаксалост, одмах се треба јавити свом љекару. Ако се симптоми погоршавају, неопходно је што прије отићи у хитну помоћ", нагласио је Вулић.

Педијатар Стојанка Шкорић, начелница Консултативно-специјалистичке службе Дома здравља Бијељина, истакла је у разговору за "Независне новине" да д‌јецу не треба изводити напоље током најтоплијег дијела дана.

"У периодима великих врућина препоручује се да д‌јеца остају у расхлађеним и провјетреним просторијама. Уколико постоји клима-уређај, температура треба бити подешена на 24 до 26 степени", поручила је Шкорићева.

Савјетује се опрезна вожња: Викенд доноси гужве на путевима

Савјетује се опрезна вожња: Викенд доноси гужве на путевима

Додала је да је јако важно појачати унос течности код д‌јеце, уз избјегавање газираних пића и индустријски прерађених напитака.

"Најбоље је да д‌јеца конзумирају воду, цијеђене сокове без додатка шећера, као и млијечне напитке, попут јогурта. Препоручује се лагана, сезони прилагођена од‌јећа и избјегавање концентрисане, прерађене хране богате шећером и соли", додала је Шкорићева.

Када је ријеч о бебама млађим од годину дана, Шкорићева савјетује мајкама да чешће доје током врућих дана.

"Повећати унос течности и д‌јеци, али и одраслима", казала је Шкорићева.

Милица Ђорђевић, метеоролог из Републичког хидрометеоролошког завода Републике Српске, казала је да топлотни талас у Српској већ траје неколико дана.

"Вруће и сунчано до даљњег, док се у петак и за викенд очекује благи пад температуре са максималном температуром до 34 степена", казала је Ђорђевићева.

Према њеним ријечима, од идуће седмице опет се враћају високе температуре које ће ићи изнад 35 степени.

Мјере личне заштите

Институт за јавно здравство Републике Српске подсјећа грађане да се придржавају мјера личне заштите за вријеме љетних мјесеци, а посебно у вријеме веома високих температура.

"Правилном исхраном се спречава претјерано знојење и омогућава надокнада свих губитака тјелесне течности и електролита, уз оптималан енергетски унос, а самим тим обезбијеђено је правилно функционисање организма, успостављање правилног метаболизма и умањени су штетни стресни утицаји љетњих високих температура", казали су из ове установе, пишу Независне.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: