Гост нашег ''Јутарњег програма'' овог јутра био је Саша Тривић, оснивач фондације ''Каћа'' и родитељ Катарине Тривић, младе Бањалучанке која је преминула од опаке болести, леукемије. Катарина и даље важи за синоним храбрости и борбе која је својим животом посвједочила како се може бити инспирација у тешким животним тренуцима. Фондација ''Каћа'' је основана са циљем да се подигне свијест о важности донирања крви и коштане сржи, као наставак Катаринине мисије.
Са нама је тим поводом у Јутарњем програму разговарао Катаринин отац, Саша Тривић. Он нас је упознао са циљем фондације и самим радом.
''Прије двије године поводом Катаринине болести одржано је донаторско вече ''Храбрим срцима'', и тако су створени технички услови за отварање Лабораторије за ХЛА типизацију у Републици Српској. Та лабораторија није само везана за оне који болују од леукемије, него и за све они који би требало да раде трансплантацију због разно разних болести. Оснивањем ове фондације жељели смо да подигнемо свијест код грађана о значају генерално донорства, не само матичних ћелија, него и крви и других органа. У сарадњи са Министарством здравља Републике Српске ћемо покренути једну групу активности која ће трајати сигурно наредних 5/6 година, о продубљивању свијести наших грађана и значају тога. Остварили смо контакте и са нашим Универзитетом и разним факултетима са циљем да имамо што више донора. Држава је обезбиједила техничке могућности, а сада је остало на нама грађанима да схватимо да свака кап крви или други облик донорства може некоме да спаси живот'', рекао је господин Тривић.
Породица Тривић је одлучила да Катарининим средствима финансира ове активности, али ту им помажу и добри људи, њихови пријатељи и колеге из Владе Републике Српске. Фондација функционише по принципу да ту нема никакве чланарине, већ да сви добровољци могу помоћи у сваком тренутку. Оснивачи су у свакодневном контакту са обољелима и родитељима обољелих које овај здравствени проблем највише погађа.
''Родитељи обољелих и обољели су нам се јављали и износили своје проблеме и борбу коју воде, па смо зато одлучили да заједно са Родитељском кућом покренемо активност да се формира Клуб родитеља који ће помагати другим родитељима, више у виду психолошке подршке него материјалне. Ова подршка је од изузетне важности, ми смо то на својој кожи искусили. Такође смо са Филозофским факултетом и клиником КБЦ-а покренули активности едукације психолога по том питању. Могу да кажем да сам наишао на много људи који су били спремни да дају свој допринос како би се реализовале ове активности'', казао је Тривић.
У Републици Српској годишње имамо око 30-оро дјеце који обољевају од леукемије. Добар дио њих се лијечи на Клиничком центру, дио у иностранству, а дио у Србији. Србија има једну фондацију ''Нурдор'', која је врло развијена и Тривић каже да су били њихови гости у Новом Саду, и да ће покушати да бар дио њихових активости пренесу и у Републику Српску, иако они већ данас помажу и пацијентима из Републике Српске. Питали смо нашег госта да ли ће пацијенти имати неку финансијску помоћ уколико потребе буду налагале да се лијечење настави у иностранству.
''Држава је кроз Фонд ријешила тај материјални дио, а ми као фондација ћемо се бавити психолошком помоћи и оним активностима које у систему већ не постоје. Бавићемо се сарадњом са Филозофским факултетом, они су формирали већ 'Центар за талентовану дјецу' и ми смо се сложили са тим да будемо једни од финансијера дијела трошкова те дјеце, тако да ћемо се трудити да и на тај начин некако допринесемо'', рекао је Тривић.
Колико је заправо важно имати психолошку подршку на овом путу свједочи господин Тривић из прве руке:
''Ја сам из нашег примјера видио да тога фали, јер колико год човјек да се спрема за то да ће бити тешко, није свјестан и тешко му је да призна да му је помоћ других људи потребна. У тим тренуцима помоћ других људи много значи и некада се деси да нам они више помогну него систем. То људско разумијевање које произилази из сличног искуства у борби са болешћу је од велииког значаја за родитеље који се први пут сусрећу са њом'', говори наш гост.
Катарина је своју болест дијелила са свијетом и тако била инспирација многима који су кроз њене објаве добијали снагу и осјећај заједништва.
''Ми смо наставили да то радимо јер смо видјели да то њој значи. Тако да смо сигурни да је оставило траг у јавности, која је то препознала и подржала. Сада је за нас највећи допринос то да се подигне свијест грађана који ће добровољно се укључивати у ове активности и помагати онима којима је помоћ потребна'', каже Катаринин отац.
Породица Тривић има у плану много активности на јесен. Наиме, фондација ''Каћа'' планира одржати једну конференцију за јавност о донорству у октобру, а уједно покушавају да направе мини софтвер који ће повезати потенцијалне доноре и државу.
''Кренућемо од добровољног давалаштва крви, матичних ћелија, и то ће бити прилика да грађани искажу своју добру вољу улазећи у мрежу донора. Наравно то још није законски регулисано и то ћемо заједно са Министарством здравља радити анализе постојећих закона са циљем да имамо унапријеђен донорски систем'', рекао је за крај Саша Тривић и позвао грађане да се одазову у овој хуманој мисији.