Пушење убија, по ко зна који пут су у глас казали пулмолози из цијеле регије. Жале се да имају никад више посла, предњачи карцином плућа. Износе лошу статистику.
"Од свих људи којима је дијагностификован карцином 87 до 92 процента су пушачи али не добијају сви пушачи карцином. Треба знати и другу страну медаље, каже се да од 17 до 28 процената свих пушача којих је све мање у свијету добије карцином", рекла је Лидија Ристић, професор пулмолог из Ниша.
"Од карцинома плућа сваке године у Србији око 7000 људи оболи око 5000 особа премине тако да рак плућа је најчешћа онколошка болест. Превентива је јако важна да промјенимо суморну статистику", рекао је Михаило Стјепановић, директор Клинике за пулмологију КЦ Србије.
Против суморне статистике боре се у Бањалуци. Не иде им баш најбоље.
"Имамо школу за одвикавање од пушења имамо психолога у тиму и борим се свакодневно за престанак пушења. Резултати нису баш похвални", рекла је Снежана Кутлешић Стевић из Института за рехабилитацију "Др Мирослав Зотовић".
Посљедице пушења одавно су познате. Од недавно се појављују и модерне цигарете, то је још веће зло увјеравају стручњаци.
"У последње вријеме се прича пуно о електронским цигарета и вејповима, оно што пару пушта. Последња информација је да је у Словенији забрањено. За разлику од ових цигарета који изазивају хроничне па дугорочне посљедице ове вејпови знају изненадити изненадним смртима", рекао је Мирко Станетић, пулмолог на УКЦ-у Републике Српске.
Ако већ морате да пушите пазите шта конзумирате. Морате пазити и како дишете у току сна.
"Када хрчете и лоше дишете у току сна много више зла наносите свом организму не могу рећи баш исто колико и пуше, али скоро исто ако не и више. Нарочито млађи и гојазни пацијенти", каже Лидија ристић.
Све ово су биле поруке са 34. Мајских пулмолошких дана који су и ове године одржани у Требињу. Искуство и знање је размијенило око 200 медицинара.