Спасовдан је један од 12 великих хришћанских празника, а вјерници га често славе и као своју крсну славу. Ово је и слава града Београда.
Овај дан није обичан, у његовој су сржи вијековна вјеровања и обичаји које су наши преци пажљиво преносили са кољена на кољено. На Спасовдан, сматра се, све крене како треба, али постоји и замка: многи праве грешке које не само да не доносе срећу, већ привлаче зло у дом.
Вазнесење Господње - дубљи смисао празника
Спасовдан је посвећен Христовом Вазнесењу и обиљежава се 40 дана након Васкрса, увијек пада четвртком. Тај догађај из Новог Завјета говори о томе како се Исус Христ поново јавио својим ученицима и послао их да проповиједају Јеванђеље по свијету. Његова порука о вјери и спасењу остаје основа празника, а по њој је Спасовдан добио и име, од спасења које доноси вјера.
Стари обичаји и вјеровања, кључ за срећу и заштиту
Ово је веома срећан дан, када све ваља започињати.
Од давнина је Спасовдан, као дубоко укоријењена светковина у народу, прољећни празник сточара и земљорадника. Сматра се веома срећним варовним даном када све ваља започињати и зато се зове још Спасовље.
Наши преци су Спасовдан доживљавали као дан када се избјегавају тешки физички послови. Умјесто тога, посвећивали су се молитвама, духовном развоју и заједничком слављу. Један од занимљивих обичаја био је плетење крстића од љескових гранчица, који су се стављали пред кућу, на њиву или ливаду као симбол заштите и благостања. Ти крстићи чували су се током цијеле године, а на сљедећи Спасовдан се правио нови.
Јагоде су се морале појести баш на овај дан, вјеровало се да доносе срећу. Породична трпеза била је богата, а окупљање уз јело и пиће чинило је празник свечаним и топлим. Посебан специјалитет био је цицвара, која се спремала баш за ову прилику.
Шта не треба радити на Спасовдан
Постоје и ствари које је боље избјегавати, да не бисте "привукли" несрећу. На примјер, вјеровало се да се не смије дријемати преко дана јер ће вас то читаве године држати поспаним. Жене и дјеца нису смјели да се купају, а мушкарци нису смјели да се брију. Такође, обавезно је клање јагњета у част свецу.
Након црквених обреда, гости су се водили на богат ручак, док су они који нису били позвани уживали у слављу испред цркве - уз пиће, печење и друштво.
Порука Спасовдана - вјера, нада и љубав
Иако је много обичаја везано за овај дан, суштина Спасовдана је у духовном расту и величању основних врлина - вјере, наде и љубави. Наши преци су знали да је то прави пут ка срећи и заштити, а управо зато је Спасовдан и данас један од најважнијих и најрадоснијих празника у години.