Озбиљне посљедице

Tрећа најтоплија година икада - „сушна жаришта широм свијета 2023-2025”

  • 21.07.2025. 19:12

Најраспрострањеније и најразорније суше догодиле су се од 2023. године широм свијета, а наставиле се и у 2025. години остављајући озбиљне посљедице. Извјештај под називом „Сушна жаришта широм свијета 2023-2025”, објављен уз подршку Уједињених нација (УН), даје преглед начина на који суше погоршавају сиромаштво, глад, енергетску несигурност и функционисање екосистема.

Климатска жаришта налазила су се од јужне и источне Африке, преко Медитерана, Амазонског басена, Панаме и Мексика, па све до југоисточне Азије. Феномен познат као Ел Нињо је имао важну улогу у интензитету суше у многим од тих подручја. Иако је Ел-Нињо званично завршен у мају 2024, посљедице суша и даље се осјећају у тим регијама и током 2025. године.

Према подацима Националне океанографске и атмосферске администрације САД-а (НОАА), 2023. и 2024. година биле су двије најтоплије године забиљежене на глобалном нивоу (НОАА 2025). Најтоплији дан на Земљи у историји био је 22. јул 2024

„Суша је тихи убица. Долази непримјетно, исцрпљује ресурсе и уништава животе успорено. Њени ожиљци су дубоки”, рекао је Ибрахим Тјау, извршни секретар Конвенције УН за борбу против дезертификације  (УНЦЦД), преносе Енергетски портал.

Проглашено стање природне непогоде због суше

Проглашено стање природне непогоде због суше

На Медитерану пад приноса

У Шпанији су суше погодиле пољопривреду, туризам и домаћу потрошњу воде. До септембра 2023. године, двогодишња суша и рекордне врућине довеле су до пада приноса маслина за 50 одсто, а цијене маслиновог уља су се удвостручиле. У Мароку је сточна популација оваца била 38 одсто мања 2025. у односу на 2016, што је изазвало апел краља за отказивање традиционалних курбанских жртвовања. У Турској су суше убрзале исцрпљивање подземних вода, изазвале урушавање тла, угрозиле заједнице и инфраструктуру.

Несташице и раст цијена

Суше су пореметиле производњу и ланце снабдијевања кључних култура попут риже, кафе и шећера. Сушни услови у Тајланду и Индији 2023-2024. изазвали су несташице које су довеле до раста цијена шећера и слаткиша за 8,9 одсто у САД-у.

Европска земља добија нову територију: Мистериозно острво расте из дана у дан

Европска земља добија нову територију: Мистериозно острво расте из дана у дан

Енергетска криза у Африци

У Јужној Африци, већ склоној сушама, у августу 2024. године око 68 милиона људи (отприлике 1/6 популације) зависило је од помоћи у храни. У Сомалији је почетком 2025. године, 4,4 милиона људи (четвртина популације) суочена са кризним нивоима несигурности хране, укључујући 784.000 који су у животној опасности. Замбија је доживјела једну од најгорих енергетских криза у свијету, јер је ријека Замбези у априлу 2024. пала на 20 одсто свог дугорочног просјека. Највећа хидроелектрана у земљи, брана Кариба, пала је на само седам одсто капацитета, што је изазвало нестанке струје до 21 сат дневно, затварање болница, пекара и фабрика.

Оптерећност водних ресурса

На крају извјештаја дате су препоруке како би утицај суша у будућности смањио, а истиче се прије свега препознавање и планирање неизбјежних посљедица. Будући ризици од суша биће појачани климатским промјенама, урбанизацијом и растом становништва, што ће додатно оптеретити водне ресурсе. Ефикасно управљање захтијева проактивне, одрживе мјере попут унапређења система раног упозоравања, диверсификације извора енергије, смањења потражње за водом и кориштења рјешења заснованих на природи.

Нови извјештај објединио је информације из стотина владиних, научних и медијских извора како би приказао утицаје у најтеже погођеним сушним жариштима. Припремили су га Амерички национални центар за ублажавање суша (НДМЦ) и Конвенција УН-а за борбу против дезертификације (УНЦЦД), уз подршку Међународног савеза за отпорност на сушу (ИДРА).

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: