Њемачкој недостају васпитачи, социјални радници, његоватељи и продавци, али и многи други профили квалификоване радне снаге. Ситуација ће се брзо погоршати, упозорава Институт за њемачку привреду у новој студији.
Институт процјењује да ће се дефицит додатно повећати и да ће до 2028. број непопуњених радних мјеста скочити на око 768.000, у односу на 487.000 прошле године, преноси Њемачка новинска агенција (дпа).
"Главни разлог су демографске промјене. Многи људи ће отићи у пензију у наредним годинама", рекао је аутор студије Јурек Тидеман.
Одлазак најбројније генерације, такозваних бејби бумера, додатно појачава притисак на запослене у бројним занимањима.
"Ако не успијемо да ублажимо овај мањак, све више људи ће га сваким даном осјећати", упозорио је Тидеман.
На примјер, када нема мјеста у вртићима или домовима за старе, запослени не могу да продуже своје радно вријеме како би се прилагодили, јер морају да се брину и о својим породицама.
Процјена трендова на тржишту рада за 1.300 занимања заснована је на анализи података из 2023. године и кретања из претходних година. Највећи мањак се очекује међу продавцима - број отворених и непопуњених радних мјеста могао би да порасте са 12.900 на 40.470. Премало младих одлучује се за упис у средње стручне школе, наводи Тидеман.
На другом мјесту су васпитачи, којих ће недостајати око 30.800, а слиједе социјални радници и педагози - са више од 21.150 отворених мјеста. До 2028. године очекује се да ће недостајати и око 21.350 здравствених радника.
Аутори студије предвиђају да ће број запослених највише порасти управо међу васпитачима - за око 143.400 до 2028. године. Међутим, ни тај раст неће бити довољан да се задовољи тражња.
Значајан пораст, око 26 одсто, очекује се и код ИТ занимања, прије свега због убрзане дигитализације.
Институт предвиђа и највећи пад броја квалификованих радника у металској индустрији - за готово 161.200 до 2028. године. Такође, очекује се и смањење броја запослених у банкарском сектору за око 56.300, јер банке затварају шалтер сале и уводе аутоматизацију.