Хрватска

Пазите се опасности подизања новца на банкомату - може вас опељешити

  • 16.05.2025. 18:39

Бројни туристи током путовања у стране земље остану изненађени високим провизијама које плаћају приликом подизања новца са банкомата.

Осим основне накнаде коју наплаћује банка која управља банкоматом, туристи могу бити изложени и додатним трошковима од стране матичне банке која издаје картицу.

Трошак који потрошач плати обично укључује накнаду за међународне трансакције, покривање разлике између курса, а понекад се додатно плаћају и накнаде за пребацивање новца између валута. Провизије варирају од банке до банке и од земље до земље, у неким европским земљама накнаде су ниже, док су у неким туристичким дестинацијама у Азији или Африци пуно веће.

Мађарска ставила Хрватску под забрану

Мађарска ставила Хрватску под забрану

Многе банке нуде услуге које смањују накнаде за међународна подизања, као што су бесплатне трансакције или повољнији курсеви, али се те услуге често односе само на одређене врсте картица или услове. За туристе који редовно користе банкомате у иностранству, препоручује се да унапријед истраже услове својих картица и размотре алтернативе.

Пол Бредбури, Британац који преко 20 година живи у Хрватској, на Фејсбуку је подијелио свој приједлог за рјешавање тог проблема овог љета кад туристи неријетко плаћају провизију од 20 до 25 одсто. Истиче како такво пословање банака није искључиво хрватски проблем, но чињеница је како проблем постоји.

“Посматрао сам своје сапутнике на крузеру, од којих многи више не користе готовину, како покушавају пронаћи банкомат који их неће опељешити. Требала им је готовина јер бројни хрватски угоститељски објекти у 2025. години још увијек не примају картице”, започео је с причом Бредбури.

Најављен мрачни сценарио: Ове појаве би могле створити проблеме

Најављен мрачни сценарио: Ове појаве би могле створити проблеме

Каже како је такво пословање легално због чега се преваранти не могу јасно проказати. Понудио је једноставно и транспарентно рјешење које ће свима користити, посебно локалним туристичким заједницама и министру туризма Тончију Главини за којег сматра да може донијети ту одлуку ако постоји интерес.

“Туристичке заједнице требају се залагати за све фирме подједнако, стога предлажем да свака дестинација изради карту одредишта с банкоматима на којој ће бити назначено гдје се налазе и колико сваки од њих наплаћује провизију. Истакните је на јавним мјестима, дајте хотелима и нека туриста унапријед одлучи жели ли бити преварен. Нема на чему”, написао је Бредбури, преноси "Дневно".

Коментатори су му писали да такав проблем не постоји у цијелој Аустралији. Наиме, тамо највише наплаћују 3 долара за цјелокупни износ, док велике банке уопште не наплаћују провизију. Други коментатор навео је да на истом банкомату може постојати неколико различитих провизија које зависе од матичне банке, валути или земљи па би такав попис био величине плахте.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: