Док једни гледају пуне плаже и барове петком и викендом, други се више брину шта је са свим данима између, те иако је крај љетне сезоне још далеко, многи угоститељи из Црне Горе све гласније говоре како им је ова сезона, жаргонски речено, "пукла".
Упирање прстом циркулише, грађани који изнајмљују апартмане упиру у угоститеље и државне органе, они у њих, а туристи у све њих заједно. Иако је реална слика још далеко, предикције нису баш сјајне. Они који једу туристички хљеб све више говоре о стварима које су допринијеле да данас у популарним црногорским љетовалиштима имамо прилике да видимо како велики број плажа зјапи празно.
Цијене у Црној Гори превисоке за туристе и за локалце
Зашто је то тако, свој суд је дао и младић који се налази иза популарне Инстаграм странице "Црногорски водич", који на друштвеним мрежама на шаљив и креативан начин промовише црногорско приморје на најбољи могући начин. Ипак, видео који је синоћ избацио доста је горчи него сав његов садржај који је дијелио откако страница постоји.
Он је визуелно, и кроз ријечи дао свој суд који је од синоћ један од дјељенијих на друштвеним мрежама и то због директних примјера.
"Како је у Црној Гори пукла сезона? Два помфрита, 16 евра, магнет 20 евра, двије лежаљке, 200 евра, изливамо септичку у море, таксиметар у Будви бржи од Болта, свака плажа постала приватна, точено пиво, 4 евра, радови на путу у сред сезоне", навео је он примјере кроз слике и снимке, а онда је услиједио и текстуални дио критике, преноси Мондо.
"Размишљао сам да ли да избацим овај видео или не, али након толико порука и онога што сам видим, морао сам. Не може се на овај начин туризмом бавити. На свим пољима шкрипи. Аеродроме нисам ни поменуо, нељубазност на доста локација, смеће на све стране...
Да би се напредовало, морају се прихватити чињенице. Цијене су чиста небулоза. Септичке излијевамо по појединим плажама, далеко било. Од туризма нам зависи читава земља. Туризам је оно од чега преживљавамо. Како коментарисати радове на путу на најпрометнијој дионици на приморју? Скандал. Ова земља штошта има да понуди, а упорно нуди своје најружније лице. Памет у главу.", написао је он.
На удару власници кафића и ресторана
Љетовање у Црној Гори ове сезоне изазвало је подијељена мишљења туриста из Србије, али и домаћих гостију. Многи истичу да су цијене на приморју - од лежаљки до оброка - отишле у небо, док услуга не прати стандард.
"Људи покушавају да зараде за цијелу годину у мјесец дана", наводи се у једној од објава, док други наводе да је "бахатост присутна на сваком кораку" и да "радови и блокаде додатно отежавају приступ туристичким мјестима".
Посебно су на удару закупци плажа и власници ресторана. Гости се жале да за основни оброк за двоје плаћају и до 30 евра, а да квалитет хране не оправдава цијену. Забиљежени су и случајеви да лежаљке за четворочлану породицу коштају више од цјелодневног смјештаја, што изазива револт и позиве на системске промјене, попут укидања закупа плажа и слободног постављања сопствених реквизита.
Ипак, нису сви коментари негативни. Поједини посјетиоци истичу да и даље уживају на црногорском приморју, посебно у мањим мјестима попут Сутомора и Бара, гдје су цијене приступачније - двије лежаљке се могу наћи већ за 10 до 20 евра, кафа је око 1,5 евро, а пљескавица између 3 и 5 евра. Ипак, већина се слаже у једном: Црна Гора мора да пронађе баланс између профита и гостопримства како би задржала туристе међу којима су традиционално они из Србије.