Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je da je poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske dostavio dokumente koji mogu biti relevantni u odlučivanju, a da je Program reformi BiH rezultat ozbiljnih napora i da je prvi put uvažen stav Srpske u vezi sa vojnom neutralnosti.
- Godinu dana su vođene rasprave o Programu reformi BiH. U ovom dokumentu su tri ključne riječi, to je da se ne prejudicira članstvo u NATO, za razliku od ranije kada su ključne riječi bile integracije u članstvo - rekao je Dodik u obraćanju na posebnoj sjednici Narodne skupštine.
On je podsjetio da je BiH 2000. godine iskazala opredjeljenje za NATO.
- NATO je prisutan na ovim prostorima još od 1995. godine kada je ušao kao dio mirovnih snaga maksimalno sa 60.000 pripadnika. Prije ovoga bombardovao je Republiku Srpsku, a poslije toga Srbiju - dodao je Dodik.
On je naglasio da je do usvajanja Rezolucije o vojnoj neutralnosti u Narodnoj skupštIni orijentacija BiH bila ka članstvu u NATO.
- Zato je Srpska preduzela mjere kako bi se postojeće aktivnosti dovele u pitanje. Bio je važan konsensuz svih političkih stranaka koje su iskazivale jedinstven stav o NATO jer su navele da to mora biti osporavano činjenicom da smo bombardovani i da je sve vezano za uspostavljanje granice na Drini. To je bio jedinstven stav Narodne skupštine i u tom pogledu je osiguran je konsenzus - istakao je Dodik.
Prema njegovim riječima, sporno je bilo prenošenje perspektivne vojne imovine kao imovine BiH, što nije prihvatila Republika Srpska.
- U Republici Srpskoj nijedna lokacija nije prenesena na BiH i time smo ostali dosljedni opredjeljenju da se sačuva imovina Srpske. Srpska je ostala dosljedna da se vojna imovina ne može otuđivati od Srpske, što je omogućilo zastoj u NATO integracijama - naveo je Dodik, koji je napomenuo da je predmet spora bio i Akcioni plan za članstvo.
Poslanici opozicije ometaju Dodikovo obraćanje.
DOKUMENT OZBILjAN, NIЈE RIЈEČ O IZDAЈI
Dodik je rekao je da je dokument Program reformi BiH ozbiljan, te da nije riječ ni o kakvoj podvali, niti izdaji.
- Ovo nema nigdje u svijetu da je parlament utvrdio Rezoluciju o vojnoj neutralnosti, a da je neka poslanička grupa ovdje donijela NATO zastavu. Dokument je ozbiljan, a morate priznati da je veoma teško doći u poziciju da stav BiH o NATO-u bude promijenjen - rekao je Dodik.
On je istakao da je urađen dobar posao za Srpsku jer BiH sada ne prejudicira članstvo u NATO.
- Time smo ostali dosljedni Rezoluciji o vojnoj neutralnosti i očuvan je konsenzus svih politčkih partija u Srpskoj. On je podrazumijevao da se ne smije biti napravljena granica na Drini i da se mora slijediti put Srbije - naveo je Dodik.
On je ponovio da Republika Srpska podržava politiku vojne neutralnosti.
- Ne postoji danas monolitni savez koji upravlja svijetom. To je omogućilo da se pokažu i druge zemlje koje imaju vojni potencijal, a primjer jeste Rusija koja je uništila terorističku `Islamsku državu` koja je prijetila civilizaciji. SAD su jedna od najjačih vojnih sila, ali ova zemlja nije mogla očuvati i manifestovati nekadašnju snagu i nisu više monolitni centar - rekao je Dodik.
On je naveo da će izlazak Velike Britanije iz EU uticati na poziciji Unije koja nije spremna za prijem novih članova.