Kraće procedure, manje papirologije i troškova

"Giljotinom propisa" do jednostavnijih procedura

  • 26.11.2019. 19:39

Kraće procedure, manje papirologije i troškova i sve to kroz novu "giljotinu propisa", najavio je Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske, u magazinu "Dosije". O trenutnom stanju, konkretnim predlozima i rješenjima biće govora na sjednici Vlade već u četvrtak. 

"Formiraću komisiju koja će ići u suštini sa giljotinom propisa. Znam da je taj termin i ranije korišćen. Gdje ćemo formirati jedan radni tim, tim ljudi koji će prije svega parafiskalne namete u RS da pretresu pošto imamo već registar, imamo ih evidentirane na jednom mjestu, znamo i koliki su", kaže Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske. 

Čak 608 poreskih i neporeskih nameta je na spisku u Registru ovih davanja u Republici Srpskoj, kažu u Privrednoj komori. Raspon cijena je od 10.000 za administrativnu taksu za odobrenje za građenje, za građenje, pa do dvije marke koliko košta  administrativna taksa za produženje važnosti saobraćajne dozvole. U komori pozdravljaju namjere Vlade i kažu da je krajnje vrijeme da se "pretresu" nameti koje privrednici plaćaju. 

"S jedne strane imate namete koji se dvostruko obračunavaju, s druge strane imate neke koji se proceduralno obračunavaju odnosno gdje iznos novaca koji treba da izdvojite po određenom nametu nije veliki ali podrazumjeva jako dug proces i veliki broj dokumentacije koji je potreban da skupite kako biste mogli da ispunite ono što se od vas traži. Niz proizilazi iz zakona koji više nisu na snazi", kaže portparol Privredne komore Republike Srpske, Vladimir Blagojević.  

Na snazi je jednošalterska, elektronska  registracija preduzeća, što je velika olakšica budućim preduzetnicima. Troškovi su manji, registracija traje kraće uz manje potrebnih dokumenata. 

Takva praksa zaživjela je i u Gradskoj upravi Banja Luke kod prijavljivanja novorođenih beba.  

Od jutros pa do 14 časova u Banjalučki matični ured stiglo je 10 zahtjeva za upis djece u matične knjige rođenih. Od tog broja njih čak sedmoro već je dobilo i matični broj. 

Prve, osnovne informacije o novim sugrađanima, po službenoj dužnosti, šalje porodilište u roku od jednog dana. Potom dolazi roditelj sa obrascem, koji u elektronskoj formi može naći na stranci gradske uprave, a u koji upisuje ime djeteta, uz svojeručne potpise oba roditelja, kako bi dovršio upis djeteta. Matičari podatke koji su im potrebni, a postoje u Centralnoj bazi matičnih podataka RS, povlače iz te baze, pa su roditelji oslobođeni donošenja vjenčanih listova. 

"Već odavno je po propisima o određivanju matičnog broja propisano da to ide elektronskim putem kroz obrazac koji se službeno šalje. Ta procedura je zaista i zaživjela, na način da u relativno kratkom roku, kada se dovrši upis djeteta  u matičnoj službi, taj obrazac za određeivanje matičnog broja se prosljeđuje nadležnoj organiazcionoj jednici MUP-a", kaže Dijana Džaja Jokić, šef odsjeka za građanska stanja u upravi grada Banjaluka. 

Osim elektronske potvrde, matičari moraju sačekati i pisanu potvrdu iz MUP-a. Potom roditelji mogu izvaditi rodni list ili uvjerenje o državljanstvu novorođenih beba. U Banjaluci ih plaćaju  po pet maraka. U Republici Srpskoj u toku su pripreme za projekat elektronske prijave novorođenčadi- e-beba, što će uveliko olakšati prijavu novorođene djece.