Данашњи дан ће донијети временске промјене широм Србије – од сунчаних интервала до олујних пљускова са грмљавином, па све до сњежних падавина на високим планинама.
Ситуација ће се додатно закомпликовати јаким вјетром који ће повремено достићи олујне размјере, а попаљени су и метеоаларми који упозоравају на потенцијално опасне временске прилике.
"Данас ће бити промјењиво уз смјену сунчаних и облачних интервала и локалне појаве краткотрајне кише и пљускова, који ће на сјеверу и западу Србије понегдје бити праћени и грмљавином, углавном средином дана и послије подне", објављено је у прогнози Републичког хидрометеоролошког завода Србије (РХМЗ).
Осим тога, из РХМЗ наводе да ће у појединим дијеловима земље бити и снијега.
"На високим планинама још понегдје слаб снијег. Вјетар ће бити умјерен, повремено и јак сјеверозападни, увече у слабљењу и скретању на западни. Највиша дневна температура од 16 до 19 степени Целзијусових", објављено је у прогнози.
Према најави РХМЗ, данас је на територији Баната, Шумадије, Срема, Београда, Шумадије, на западу и југозападу Србије на снази жути метеоаларм за локалну појаву грмљавина са или без падавина.
У прогнози РХМЗ наводе да ће и током сутрашњег дана вријеме бити промјењиво.
"У недјељу ће у северним и централним крајевима Србије промјењиво уз смјену сунчаних интервала и облачности, која ће локално условљавати краткотрајну кишу или пљусак са грмљавином. На југу током већег дијела дана претежно сунчано. Вјетар слаб и умјерен, на сјеверу Србије и у планинским предјелима повремено јак, западни и југозападни, а у области пљускова у Војводини понегдје и са ударима олујне јачине. Најнижа температура од 2 до 9 степени Целзијусових, а највиша од 19 до 23 степени Целзијусових", наводи РХМЗ.
Жути метеоаларм је у недјељу на снази у осам дијелова земље.
У Бачкој и Банату се упозорава на ударе вјетра јаче од 17 метара по секунди односно 60 километара на сат што може изазвати штете на покретној и непокретној имовини, проблеме у транспорту и саобраћају, штете на шумама, дрвећу у парковима и индивидуалном дрвећу, проблеми у грађевинарству, пљусак кише или јаку кишу са количином падавина више од 10 литара по метру квадратном која могу трајати до 3 сата, локалну појаву грмљавина са или без падавина што повећава ризик од удара грома, и изазвати опасност опасност за живот људи и животиња, проблеме у раду свих уређаја који користе електричну енергију, ризик од иницирања појаве ватре, проблеми у телекомуникацијама.
У Срему, Београду, западу и истоку Србије се упозорава на пљусак кише или јаку кишу са количином падавина више од 10 литара по метру квадратном која могу трајати до 3 сата, локалну појава грмљавина са или без падавина што повећава ризик од удара грома, и изазвати опасност за живот људи и животиња, проблеме у раду свих уређаја који користе електричну енергију, ризик од иницирања појаве ватре, проблеми у телекомуникацијама.
У Шумадији и Поморављу се упозорава на локалну појава грмљавина са или без падавина.
Шта нас чека сљедеће недеље
Како наводе из РХМЗ, и сљедеће недјеље ће бити слични временски услови.
"Задржаће се промјењиво, али нестабилно уз смјену сунчаних интервала и облачности, која ће повремено условљавати кишу, пљускове и грмљавину. Температура у постепеном порасту", додају у прогнози.
За разлику од викенда зелени метеоаларм који значи да нема временских опасности је упаљен у Војводини, док је у осталим дијеловима земље на снази жути метеоаларм.
Према томе у Шумадији, Поморављу, Косову и Метохији, западу, истоку, југозападу и југоистоку Србије могу се очекивати пљусак кише или јака киша, и локална појава грмљавина са или без падавина, док ће Београд бити на удару грмљавина са или без падавина.
Када ће, коначно, да буде топло
Метеоролог Иван Ристић раније је за "Блиц" рекао када ће у Србији коначно бити топло.
"Биће у мају поново топлијих дана, али биће нестабилно и очекује се киша. Нема за сада смиривања времена. Нема још увијек афричког антициклона на видику. Тек на крају јуна би требало да дође тај антициклон и буде топлије у континуитету. Чим буде дошло до стабилизације у трећој декади јуна доћи ће и до пораста температуре ваздуха", каже Иван Ристић.
Додаје да ће средином јуна прво доћи до стабилизације на морским локацијама, док ни у прве двије декаде неће бити значајног побољшања и пораста температура.
И даље ћемо се налазити под утицајем ниског ваздушног притиска, а афрички антициклон се за сада не приближава нашим пределима због чега се у јуну на обалама Средоземног Јадранског, Егејског и Јонског мора очекују температуре испод просјека за тај период године, уз количину падавина која ће понегдје бити и изнад просјечних вриједности.