Интернет преваранти не мирују, а најновија мета су корисници МТС-а. У посљедњих неколико недјеља, многи су примили СМС поруку која изгледа као да долази од званичног МТС сервиса. У поруци пише да кориснику ускоро истиче 3.088 (или неки сличан број) поена и да их може искористити за награде путем линка који води на наводно званичну страницу. Али ево у чему је цака - тај линк је мамац.
Као да сте им рекли: Слободно ме покрадите
Порука изгледа увјерљиво. Има формални тон, користи познату терминологију и чак долази са броја који изгледа као да припада МТС-у. Али чим кликнете на линк, отвара се лажна страница која тражи ваше личне податке - број телефона, адресу, па чак и податке са банковне картице.
Неки корисници су рекли да су поруку одмах игнорисали јер им је дјеловала сумњиво, док су други, попут једне старије госпође, помислили да је у питању наградна игра и замало упали у замку.
Како функционише превара?
Преваранти користе технику познату као „смишинг“ - фишинг путем СМС порука. Циљ је да вас навуку да кликнете на линк и оставите податке које могу злоупотријебити. Странице које се отварају изгледају готово идентично као праве МТС странице, што додатно збуњује кориснике. Након уноса података, преваранти могу да испразне ваш рачун, а ви остајете без динара и са гомилом проблема.
Шта да радите ако сте добили поруку?
Прво и најважније - не кликћите на линк. Ако сте већ кликнули, не уносите никакве податке. У случају да сте их унијели, одмах контактирајте своју банку и пријавите случај полицији.
Такође, препоручује се да провјерите телефон за сумњиве апликације и, ако је потребно, вратите уређај на фабричка подешавања. МТС је тек недавно послао упозорење корисницима да игноришу овакве поруке, али штета је већ учињена код многих.
Како да се заштитите убудуће?
Будите скептични према порукама које траже хитну акцију. Права компанија никада неће тражити да унесете осјетљиве податке путем СМС-а. Ако нисте сигурни, позовите кориснички сервис и провјерите. Такође, редовно ажурирајте софтвер на телефону и користите антивирус апликације које могу да детектују злонамјерни софтвер.
На крају, запамтите - ако нешто звучи предобро да би било истинито, вјероватно и није истинито. Боље је игнорисати поруку него ризиковати да вас неко опљачка док мислите да сте освојили награду.