Пол Бија

Најстарији предсједник на свијету јури осми мандат

  • Извор: Агенције
  • 14.07.2025. 16:50

Предсједник Камеруна Пол Бија (92), најстарији шеф државе на свијету, саопштио је да ће се поново кандидовати на изборима у октобру како би продужио вишедеценијску владавину.

"Будите увјерени да се моја одлучност да вам служим поклапа са изазовима са којима се суочавамо", написао је друштвеној мрежи X.

Одлука да се кандидује за осми мандат услиједила је послије "бројних и упорних" позива људи из свих дијелова Камеруна и дијаспоре, додао је Бија.

Његова администрација суочена је са критикама због корупције, проневјере, лошег управљања и неуспјеха у рјешавању безбједносних изазова.

Пол Бија постао је предсједник Камеруна још 1982. године, по чему је најдуже владајући лидер у Африци.

Многи су и били забринути због његовог здравља и способност да води државу.

Камерунски предсједник се више од шест нед‌јеља током 2024. године повукао из јавности, што је покренуло гласине о његовом здравственом стању и неоснованих сумњи да је преминуо.

Огласила се полиција о погибији возача комбајна

Огласила се полиција о погибији возача комбајна

Његова кандидатура се очекивала, али није формално потврђена све док се Бија није огласио на друштвеним мрежама.

Откако је преузео власт 1982. Бија никада није изгубио изборе, а ако освоји још један седмогодишњи мандат, могао би да буде предсједник док не напуни скоро 100 година.

Његова странка, Камерунски народни демократски покрет (РДПЦ), освојила је убједљиву већину на свим парламентарним изборима од 1992. године.

Парламент је 2008. године усвојио контроверзни амандман којим му је дозвољено да се поново кандидује за функцију, а он је освојио нове седмогодишње мандате 2011. и 2018. године.

На изборима 2018. побиједио је са више од 71 одсто гласова, иако су опозиционе партије тврдиле да су изборни процес обиљежиле бројне неправилности.

Прије него што је постао предсједник, Бија је био у служби предсједника Ахмадуа Ахиџа, а онда је постао премијер 1975. године.

Неколико година касније, 1983. оптужио је Ахиџа за организовање пуча против њега, приморавајући бившег предсједника да побјегне из земље.

Камерун се често назива "Африка у малом" због географске и културне разноликости.

Драма у популарном љетовалишту: Ухваћен крокодил од 90 центиметара, туристи занијемили од шока

Драма у популарном љетовалишту: Ухваћен крокодил од 90 центиметара, туристи занијемили од шока

Земља има једну од највиших стопа писмености у Африци, али је њен економски напредак отежан корупцијом и деценијама ауторитарне владавине.

Створена је 1961. године уједињењем британске и француске колоније.

Бијина најава да ће се поново кандидовати за предсједничко мјесто услиједила је пошто је дошло до политичког раскола са важним савезницима из сјеверног региона, који су били кључни за обезбјеђивање гласова на претходним изборима из тог дијела земље.

Министар Иса Чирома Бакари и бивши премијер Бело Буба Маигари недавно су напустили владајућу коалицију и одвојено објавили планове да се кандидују на изборима.

Чирома је у јуну изјавио да је Бијина администрација којој је припадао "изиграла" повјерење јавности и да прелази у ривалску странку.

Више опозиционара, међу којима је и другопласирани Морис Камтоа из 2018. године, као и Џошуа Осиха, Акереа Муну и Кабрала Либија, такође су објавили да ће се кандидовати, преноси Би-би-си.

Било је многих позива, како унутар земље, тако и споља, да се Бија повуче и уступи мјесто новом руководству у централноафричкој држави.

Међутим, чланови владајућег Камерунског народног демократског покрета и друге присталице од 2024. јавно су га позивале да се кандидује за још један мандат.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: