Колумбијске банде користе смртоносну дрогу "ђавољи прах" као серум истине приликом отмице и пљачкања туриста са Запада, пише британски "Телеграф".
Дрога "скополамин", познатија као "ђавољи дах", добија се из сјемена дрвета борачеро и позната је и као "бурунданга". Некада је као серум истине користила америчка Централна обавјештајна агенција /ЦИА/.
У јаким дозама од 10 милиграма или више може да паралише жртве и доводи их у стање потпуне послушности, гдје слушају команде и понашају се као зомбији.
Криминалци привлаче туристе обећањима о страственим ноћима преко порука путем апликације за упознавање као што је "Тиндер" или "Гриндр", што је платформа за ЛГБТ популацију, пише лист.
Након што их одведу на осамљено мјесто, жртви се нуди пиће, жвакаћа гума или цигарета, која је помијешана са безбојном и безмирисном дрогом.
Такође су пријављени случајеви жртава којима је дрога убризгана невјероватно финим иглама које не остављају трагове улазне ране.
Жртва је онда подложна халуцинацијама, улази у фазу делиријума и почиње да губи контролу над удовима док хемијски коктел продире кроз нервни систем током наредних 30 минута.
Док беспомоћно леже на кревету или каучу, њихови отмичари им узимају новац, картице, претурају по новчаницима или им скидају накит.
Према ријечима Агустина Герера Салседа, водећег токсиколога из Баранкиље са 40 година искуства у лијечењу у оваквим инцидентима, они који почну да реагују непредвидиво или покушају да се одупру често добију ударац у главу.
Полиција се плаши да је ово судбина која је задесила Алесандра Коатија, тридесетосмогодишњег италијанског научника који је нестао прошлог мјесеца док је био на одмору у приобалном граду Санта Марта.
Детективи вјерују да је молекуларни биолог, који је радио у Лондону, намамљен у напуштену кућу у насељу Сан Хосе дел Пандо након што су контактирали са њим путем апликације за упознавање "Гриндр".
Шта се тачно догодило 4. априла увече остаје нејасно, али обдукција је закључила да је Коати убијен ударцем тупим предметом.
Његово тијело је потом раскомадано и утрпано у кофере и торбе које су разбацане по граду, у очигледном покушају да се преваре истражитељи и наведу да повјерују да је у питању убиство у стилу гангстерске групе у које су умијешани зараћени нарко-кланови.
Ови случајеви су постали толико распрострањени у Колумбији да је америчка Амбасада у Боготи у јуну 2023. године туристима издвојила "скополамин" у безбједносном упозорењу о опасностима упознавања људи путем онлајн-апликација.
Многи случајеви остају непријављени због стида и невољности да се комуницира са полицијом или правосудним органима.
Туристички градови Медељин, Картахена и Богота издвојени су као жаришта.