Кинески тајанствени екраноплан, назван Чудовиште из Бохајског мора, оживљава технологију Хладног рата с војним потенцијалом за брзу снабдјевеност острва и десантне мисије.
У области експерименталног ваздухопловства, Кина је можда управо открила најамбициознији екраноплан од времена Хладног рата. Тајанствена летјелица са четири млазна мотора, која се недавно појавила на кинеским друштвеним мрежама, изазвала је велико интересовање јавности и војних аналитичара.
Према извјештају портала Naval News, ријеч је о до сада непознатој летјелици с ефектом узгона при тлу (Wing-in-Ground Effect – WIG), која је незванично добила надимак „Чудовиште из Бохајског мора“.
Насљеђе совјетског инжењеринга
Екраноплани су јединствена врста летјелица које се крећу непосредно изнад површине воде, користећи аеродинамички ефекат тла, чиме спајају брзину авиона с ефикасношћу бродова. Концепт је развио Совјетски Савез, најпознатији по „Чудовишту из Каспијског мора“ и наоружаној варијанти Лун. Иако су ти пројекти углавном напуштени након распада СССР-а, нови дизајн из Кине показује да идеја није угашена.
Дизајн који открива намјену
Кинеска летјелица је офарбана у ниско уочљиву сиву боју, што указује на могућу војну намјену. Посједује труп летећег чамца, кратак распон крила и препознатљиво Т-репно кормило са двоструким вертикалним стабилизаторима — конфигурацију виђену и код претходних кинеских WIG пројеката. Четири млазна мотора смјештена су изнад крила, а њихови благо спљоштени млазници, вјероватно нагнути надоле, додатно подржавају лет на малим висинама.
Иако званични подаци о произвођачу и ознаци летјелице још нису познати, њена величина и изглед указују на потенцијалну употребу у амфибијским десантним операцијама или снабдијевању војних положаја на удаљеним острвима.
Дио шире стратегије
Кинеска ваздухопловна индустрија убрзано развија неконвенционалне типове летјелица. Примјер је амфибијски авион АВИЦ АГ600, намијењен за гашење пожара и мисије потраге и спасавања. Нови екраноплан могао би допунити те капацитете, али и представљати корак ка напредном беспилотном транспортном систему за потребе острвских база и поморских мисија.
(б92)