Тужиоци у Јужној Кореји извинили су се жени која је прије више од 60 година осуђена јер се бранила током сексуалног напада, пише ББЦ.
Чои Мал-ја била је осуђена на 10 мјесеци затвора с условним одгађањем од двије године јер је 1964, када је имала 18 година, одгризла дио језика мушкарцу који ју је покушао силовати.
Подстакнута покретом МиТу у Јужној Кореји, Чои, данас 78-годишњакиња, годинама се борила за укидање пресуде. Поновљено суђење почело је јуче у граду Бусану, гдје су се тужиоци извинили и затражили од суда да поништи осуђујућу пресуду.
"Шездесет и једну годину због државе сам живјела као криминалац", изјавила је Чои новинарима испред суда уочи рочишта.
Рекла је да се нада да ће будуће генерације моћи живјети сретно и слободно од сексуалног насиља.
На почетку суђења главни тужилац Бусана Јеонг Мјеонг-wон изјавио је:
"Искрено се извињавамо. Нанијели смо Чои Мал-ја, жртви сексуалног злочина коју је требало заштитити, неизрециву бол и патњу".
Коначна пресуда очекује се 10. септембра, а правни стручњаци предвиђају да ће суд укинути осуђујућу пресуду. Након рочишта Чои је испред суднице подигла шаку и узвикнула:
"Побиједили смо!".
Прославила је загрливши активисте из грађанских организација који су дошли да јој пруже подршку.
Према судским документима, 1964. године Чои Мал-ја напао је 21-годишњи мушкарац. Оборио ју је на тло у јужном граду Гимхау и гурнуо јој језик у уста. Чои се спасила тако што му је одгризла 1,5 центиметара језика. Мушкарац је био осуђен на шест мјесеци затвора с условом од двије године због неовлаштеног уласка на туђи посјед и застрашивања. Није био осуђен за покушај силовања.
Чои је добила строжу казну од нападача због наношења тешке тјелесне повреде. Суд је тада закључио да је њена реакција "прешла разумну границу нужне одбране".
Од тада се њен случај наводи у правним уџбеницима у Јужној Кореји као класичан примјер непризнавања права на самоодбрану у случају сексуалног насиља.
Након што ју је крајем 2010-их надахнуо корејски покрет МиТу, Чои се обратила организацијама за људска права и започела иницијативу за обнову поступка. Молбу за обнову поднијела је 2020, 56 година након напада, али су је нижи судови најприје одбацили. Три године касније Врховни суд дозволио је да се суђење обнови.
Њена борба за правду постала је позната у цијелој земљи. Чои и други активисти протестовали су испред зграде Врховног суда у Сеулу.
"Још увијек не могу вјеровати", рекла је јуче након рочишта, преноси лист "Кореа ЈонгАнг Дејли".
"Али, ако тужиоци сада признају своју грешку, вјерујем да правда у овој земљи ипак постоји", закључила је она.